Гамма-глутамілтрансфераза (ГГТ).

Тривалість виконання: 1 робочих днів
Визначення

Гамма-глутамінтрансфераза (ГГТ) – фермент, який бере участь в обміні амінокислот і міститься в печінці, жовчних протоках та нирках. Окрім діагностики захворювань печінки може слугувати перевіркою на зловживання алкоголем.

Відхилення від норми

Підвищення рівня притаманне для: захворювань печінки, підшлункової залози, нирок, інфаркту міокарда, гіпертиреозу, раку простати та алкоголізму.
Знижений рівень може спостерігатися при гіпотиреозі.

Коли призначають?

Використовується для діагностики захворювань печінки, підшлункової залози, а також для моніторингу перебігу та ефективності лікування інфаркту міокарда.

Рекомендації

Для більш широкої діагностичної картини важливо здавати разом з аланінамінотранферазою (АЛТ), аспартатамінотрансферазою (АСТ) та лужною фосфатазою (ЛФ).

Додаткова інформація

Аналізи на гама-глутамілтрансфераза

Гама-глутамілтрансфераза - це фермент, основна активність якого припадає на нирки, печінку і підшлункову залозу. Цей чутливий показник реагує на уповільнення процесів просування жовчі в печінці та жовчовивідних шляхах (холестазу), тому в діагностиці його використовують, в першу чергу, як маркер захворювань печінки.

Також він бере участь у транспортуванні амінокислот крізь мембрану клітин. Найбільш висока концентрація даної речовини спостерігається в лімфоцитах, підшлунковій залозі, печінці, яєчниках,  головному мозку, ниркових канальцях і епітелії жовчних проток.

Даний аналіз є неспецифічним, так як фермент перевищує норму при хворобах серцево-судинної системи, цукровому діабеті, хворобах легенів, підшлункової залози і нирок, а також при алкогольній залежності і появі метастаз у легенях.

Дане дослідження призначається для оцінки функціонального стану печінки і жовчовивідних шляхів. Показаннями до його проведення є ознаки жовтяниці, напади нудоти, блювоти, свербежу. Також симптомами, при яких проводять аналіз, є зміна кольору сечі на більш темний, знебарвлення калу, швидка стомлюваність. 

Дослідження також проводиться пацієнтам з підозрами на камені в жовчному міхурі, токсичні ураження печінки, панкреатит, вірусний або хронічний гепатит. Воно є частиною діагностики при підозрах на рак підшлункової залози, простати і печінки. Вимірювання ГГТ використовують при діагностиці хронічного алкоголізму і для контролю пацієнта під час абстиненції. В якості методу моніторингу метод застосовують для оцінки успішності терапії печінкової патології, а також він призначається пацієнтам, які приймають медикаменти, здатні викликати холестаз.

У наших лабораторіях Medis можна здати аналіз на ГГТ як окремо, так і в складі наступних обстежень:

 • розширеного дослідження або скринінгу печінки;
 • розширеного біохімічного аналізу крові;
 • комплексу аналізів здорового способу життя.

Показання до обстеження на ГГТ

Здати кров на визначення рівня ГГТ рекомендується в наступних випадках:

 • при перших ознаках жовтяниці - нудоті, блювоті, потемніння сечі, світлому відтінку калових мас, сильному шкірному свербінні;
 • при підозрах на пухлину в печінці, підшлунковій залозі та простаті;
 • під час контролю над станом пацієнта при абстинентному синдромі;
 • для моніторингу успішності медикаментозного лікування при токсичному ураженні печінки, хронічному або вірусному гепатиті, панкреатиті або каменях в жовчному міхурі;
 • при необхідності відрізнити захворювання печінки від ураження скелетних м'язів;
 • під час моніторингу стану пацієнтів, що приймають лікарські препарати, здатні викликати холестаз.

Що може вплинути на результат аналізу

 • активність ГГТ буває підвищена при ожирінні;
 • аспірин, парацетамол, фенобарбітал, статини (препарати, що знижують рівень холестерину), антибіотики, гістаміноблокатори (використовувані для зменшення секреції шлункового соку), протигрибкові препарати, антидепресанти, оральні контрацептиви, тестостерон і ряд інших ліків можуть підвищувати активність ГГТ;
 • тривалий прийом аскорбінової кислоти здатний приводити до зниження активності ГГТ.

Порушення обміну речовин в печінці - алкогольна і неалкогольна жирова хвороба печінки - також призводять до підвищеного виділення в кров ГГТ. Зазвичай - це єдина ознака змін в печінці впродовж довгого періоду.

Шкідливу дію печінці завдає алкоголь, навіть одноразовий прийом великої дози алкоголю збільшує рівень ГГТ в сироватці крові впродовж декількох тижнів.

Для повного дослідження стану печінки та жовчних проток варто здавати аналіз не лише на ГГТ, а й додатково дослідити показники в організмі АЛТ, АСТ, лужної фосфатази та загального білірубіну. 

Здати аналіз крові на ГГТ можна в нашому діагностичному центрі Медіс за доступною ціною. Отримати додаткову інформацію ви можете за номерами телефонів, вказаними на сайті.

95 грнЦіна у відділенні
86 грн Ціна онлайн

Перед візитом, будь ласка, ознайомтесь з правилами підготовки до аналізів
Забір біоматеріалу оплачується додатково згідно з прайс-листом. 
Сироватка крові пацієнта зберігається в "МеДіС" протягом 3-х днів для можливості проведення додаткових або повторних досліджень. Як дозамовити дослідження без повторного взяття біоматеріалу?

  КУПИТИ ОНЛАЙН    ЗАПИС НА АНАЛІЗИ 


----------------------------------

МеДіС - Твоя Лабораторія!
Інформація, розміщена на сайті, є об'єктом інтелектуальної власності ПП "МеДіС". При копіюванні інформації ОБОВ'ЯЗКОВЕ посилання на дану сторінку