Білірубін загальний.

Тривалість виконання: 1 робочих днів
Визначення

Білірубін загальний – жовтий гемохромний пігмент, один з основних складових жовчі, який міститься в сироватці у вигляді двох фракцій: прямого, також має назву зв’язаного або кон’югованого та непрямого (вільного або незв’язаного) білірубіну.
При захворюваннях печінки вміст білірубіну в крові збільшується, що в свою чергу спричиняє виникнення жовтяниці.
 

Відхилення від норми

Підвищення рівня загального білірубіну спостерігається при: цирозі, гепатитах, гепатозах, жовтяницях паренхіматозній або змішаній, раку печінки.
Зниження рівня білірубіну важливого діагностичного значення немає.

Коли призначають?

Дане дослідження використовується для діагностики функції печінки, холестазі, диференційній діагностиці жовтяниць, при гемолітичній анемії.

Рекомендації

Використовується як маркер діагностики функцій печінки, для повноти картини можна здати в комплексі з іншими "печінковими пробами".

Додаткова інформація

Білірубін (Bilirubin) - це пігмент, який має червонувато-жовтий колір, що утворюється з гемоглобіну. Білірубін загальний - це сума проміжних продуктів метаболізму гемоглобіну, що містяться в сироватці крові - непрямого і прямого білірубіну.

Непрямий, або вільний білірубін, утворюється із зруйнованих еритроцитів. Нерозчинний у воді, вільний білірубін приєднується до білків плазми крові - альбумін. Комплекс білірубіну і білка проникає в клітини печінки, потім відбувається процес приєднання молекули глюкуронової кислоти до білірубіну (кон'югація). Після цієї реакції білірубін перетворюється на прямий, або пов'язаний, тобто переводиться в розчинний в воді стан. Такий білірубін не є токсичним для організму. Далі зв'язаний білірубін виділяється в складі жовчі в просвіт кишки, де розділяється на фракції. Перша фракція піддається зворотному всмоктуванню, прямуючи в печінку, або виділяється з сечею. Друга фракція зв'язаного білірубіну під впливом мікробіома кишечника перетворюється в стеркобілин, який виводиться з калом.

Дослідження крові на кількість в ній білірубіну є одним з кращих методів ранньої діагностики захворювань печінки. Його високий вміст також може свідчити про ферментопатії, гемолітичні анемії і механічні жовтяниці.

Показання до здачі аналізів на білірубін

Аналіз крові на загальний білірубін входить до переліку базових біохімічних тестів і служить важливим маркером оцінки функції печінки.

Лікарі рекомендують пройти подібне дослідження при:

 • діагностиці захворювань крові, які пов'язані з підвищеною схильністю еритроцитів до руйнування;
 • підозрі на жовтяницю - при наявності таких симптомів, як світлий відтінок калових мас, потемніння сечі і пожовтіння очних яблук;
 • підозрі на захворювання підшлункової залози, печінки і жовчного міхура;
 • профілактичній оцінці стану організму.

Причому білірубін важливо визначити і при ушкодженні клітин печінки - гепатит (в такому випадку, зазвичай, призначають ще й тести АЛТ і АСТ) і при порушенні відтоку жовчі - при холестазі.

Що саме визначається в процесі аналізу

В аналізі на білірубін зазвичай вимірюється сума фракцій білірубіну: вільного (непрямого) і прямого - поєднаного з глюкоронідом.

Підготовка до аналізу крові на білірубін

Дане біохімічне дослідження не вимагає спеціальної підготовки. Щоб його результати були максимально точними, необхідно здавати кров вранці, натщесерце. За 24 години до забору біологічного матеріалу слід виключити прийом смаженої і жирної їжі - вона провокує підвищену каламутність крові, а за 8 годин відмовитися від прийому їжі і рідини. Якщо немає можливості здати кров вранці, ви можете звернутися в наші клініки протягом дня - в цьому випадку вам необхідно за 4 години перед аналізом виключити будь-який прийом їжі. За кілька годин до здачі крові варто уникати паління, сильного фізичного та емоційного перенапруження.

Як роблять аналіз крові на білірубін

Забір крові проводиться з вени, в кількості до 10 мілілітрів, після чого отриманий матеріал в короткі терміни направляється в лабораторію для подальшого дослідження.

Причини відхилення показників від норми 

Підвищений загальний білірубін може бути при: 

 • пошкодженні печінкових клітин запального, токсичного і неопластичного походження; 
 • обтурація внутрішньо-і позапечінкових жовчних проток;
 • гемолітичні хвороби;
 • жовтяниця новонароджених;
 • синдром Криглера Найяра; 
 • хвороба Жильбера;
 • синдром Дабина Джонсона;
 • порушення толерантності до фруктози; 
 • гіпотиреоз.

Зниження концентрації спостерігається при:

 • постгеморагічних анеміях; 
 • аліментарній дистрофії. 

Здати аналіз крові на білірубін можна в діагностичному центрі Медіс. Наші лабораторії облаштовані сучасним аналітичним обладнанням. Тому, якщо ви правильно підготуєтесь до аналізу, ми гарантуємо високу точність результатів та доступні ціни. Отримати додаткову інформацію ви можете за номером телефону, вказаним на сайті.

95 грнЦіна у відділенні
86 грн Ціна онлайн

Перед візитом, будь ласка, ознайомтесь з правилами підготовки до аналізів
Забір біоматеріалу оплачується додатково згідно з прайс-листом. 
Сироватка крові пацієнта зберігається в "МеДіС" протягом 3-х днів для можливості проведення додаткових або повторних досліджень. Як дозамовити дослідження без повторного взяття біоматеріалу?

  КУПИТИ ОНЛАЙН    ЗАПИС НА АНАЛІЗИ 


----------------------------------

МеДіС - Твоя Лабораторія!
Інформація, розміщена на сайті, є об'єктом інтелектуальної власності ПП "МеДіС". При копіюванні інформації ОБОВ'ЯЗКОВЕ посилання на дану сторінку