Додаткова інформація
Аналізи на гама-глутамілтрансфераза
Гама-глутамілтрансфераза - це фермент, основна активність якого припадає на нирки, печінку і підшлункову залозу. Цей чутливий показник реагує на уповільнення процесів просування жовчі в печінці та жовчовивідних шляхах (холестазу), тому в діагностиці його використовують, в першу чергу, як маркер захворювань печінки.
Також він бере участь у транспортуванні амінокислот крізь мембрану клітин. Найбільш висока концентрація даної речовини спостерігається в лімфоцитах, підшлунковій залозі, печінці, яєчниках, головному мозку, ниркових канальцях і епітелії жовчних проток.
Даний аналіз є неспецифічним, так як фермент перевищує норму при хворобах серцево-судинної системи, цукровому діабеті, хворобах легенів, підшлункової залози і нирок, а також при алкогольній залежності і появі метастаз у легенях.
Дане дослідження призначається для оцінки функціонального стану печінки і жовчовивідних шляхів. Показаннями до його проведення є ознаки жовтяниці, напади нудоти, блювоти, свербежу. Також симптомами, при яких проводять аналіз, є зміна кольору сечі на більш темний, знебарвлення калу, швидка стомлюваність.
Дослідження також проводиться пацієнтам з підозрами на камені в жовчному міхурі, токсичні ураження печінки, панкреатит, вірусний або хронічний гепатит. Воно є частиною діагностики при підозрах на рак підшлункової залози, простати і печінки. Вимірювання ГГТ використовують при діагностиці хронічного алкоголізму і для контролю пацієнта під час абстиненції. В якості методу моніторингу метод застосовують для оцінки успішності терапії печінкової патології, а також він призначається пацієнтам, які приймають медикаменти, здатні викликати холестаз.
У наших лабораторіях Medis можна здати аналіз на ГГТ як окремо, так і в складі наступних обстежень:
- розширеного дослідження або скринінгу печінки;
- розширеного біохімічного аналізу крові;
- комплексу аналізів здорового способу життя.
Показання до обстеження на ГГТ
Здати кров на визначення рівня ГГТ рекомендується в наступних випадках:
- при перших ознаках жовтяниці - нудоті, блювоті, потемніння сечі, світлому відтінку калових мас, сильному шкірному свербінні;
- при підозрах на пухлину в печінці, підшлунковій залозі та простаті;
- під час контролю над станом пацієнта при абстинентному синдромі;
- для моніторингу успішності медикаментозного лікування при токсичному ураженні печінки, хронічному або вірусному гепатиті, панкреатиті або каменях в жовчному міхурі;
- при необхідності відрізнити захворювання печінки від ураження скелетних м'язів;
- під час моніторингу стану пацієнтів, що приймають лікарські препарати, здатні викликати холестаз.
Що може вплинути на результат аналізу
- активність ГГТ буває підвищена при ожирінні;
- аспірин, парацетамол, фенобарбітал, статини (препарати, що знижують рівень холестерину), антибіотики, гістаміноблокатори (використовувані для зменшення секреції шлункового соку), протигрибкові препарати, антидепресанти, оральні контрацептиви, тестостерон і ряд інших ліків можуть підвищувати активність ГГТ;
- тривалий прийом аскорбінової кислоти здатний приводити до зниження активності ГГТ.
Порушення обміну речовин в печінці - алкогольна і неалкогольна жирова хвороба печінки - також призводять до підвищеного виділення в кров ГГТ. Зазвичай - це єдина ознака змін в печінці впродовж довгого періоду.
Шкідливу дію печінці завдає алкоголь, навіть одноразовий прийом великої дози алкоголю збільшує рівень ГГТ в сироватці крові впродовж декількох тижнів.
Для повного дослідження стану печінки та жовчних проток варто здавати аналіз не лише на ГГТ, а й додатково дослідити показники в організмі АЛТ, АСТ, лужної фосфатази та загального білірубіну.
Здати аналіз крові на ГГТ можна в нашому діагностичному центрі Медіс за доступною ціною. Отримати додаткову інформацію ви можете за номерами телефонів, вказаними на сайті.