ВизначенняЗагальний холестерин – це жироподібна речовина, яка приймає участь у таких важливих процесах як: синтез гормонів (кортизолу, тестостерону, прогестерону та естрогену), процесах травлення, синтезі вітаміну Д, створенні мембран еритроцитів, клітин мозку та печінки. Майже 80% холестерину синтезується печінкою, решта потрапляє в організм з їжею.
Відхилення від нормиПідвищений рівень холестерину притаманний для: ожиріння, незбалансованого харчування, низької фізичної активності, цукрового діабету, серцево-судинних та ендокринологічних захворювань.
Знижений рівень також є недоліком, адже частіше виникають проблеми з гормональним балансом, нормальним перебігом вагітності та менструації, можуть з’являтися симптоми депресії.
Коли призначають?Використовується для діагностики захворювань серцево-судинної системи, оцінки ризиків розвитку атеросклерозу, захворювань підшлункої та печінки, а також ендокринної системи.
Додаткова інформаціяАналізи на холестерин
Холестерин – це особлива органічна речовина в організмі людини. Вона вкрай необхідна для нормальної роботи організму. Адже саме з холестерину синтезуються необхідні гормони та біологічні сполуки. Але з іншого боку надлишок холестерину призводить до патології серцево-судинної системи – ішемічної хвороби серця, інфарктів, інсультів. Аналізи на холестерин необхідно здавати регулярно – це допоможе контролювати рівень сполуки в організмі, попереджуючи ризик розвитку небажаних явищ з боку серцево-судинної системи.
Про що розкаже холестерин
Визначення рівню холестерину – це загальне біохімічне дослідження крові. Задля отримання результату необхідно лише прийти до лабораторії та здати венозну кров на аналіз. Вже за добу прийде результат, в якому буде вказан наявний рівень холестерину в крові.
Аналіз на загальний холестерин необхідно здавати раз на три роки усім здоровим людям. Нормальні рівні холестерину вказують відразу на декілька факторів:
- кількості холестерину достатньо для синтезу вітаміну D та статевих гормонів;
- є необхідна кількість основної речовини для утворення жовчних кислот;
- необхідна кількість речовини для синтезу гормонів кори наднирників – глюкокортикоїдів, мінералокортикоїдів, адрено кортикоїдів.
Зниження рівню холестерину може свідчити про виснаження організму та захворювання печінки, адже 80% цієї речовини синтезується печінкою, а 20% поступає з їжею.
Не дивлячись на те, що холестерин – це вкрай необхідна сполука для синтезу гормонів та вітамінів в організмі людини, його надмірні рівні підвищують ризик розвитку негативних серцево-судинних станів та подій:
- ішемічної хвороби серця;
- гіпертензивної кардіоміопатії;
- інфарктів;
- інсультів;
- хронічного порушення мозкового кровообігу;
- атеросклерозу судин нижніх кінцівок;
- атеросклерозу судин нирок і порушення кровопостачання цих органів.
Саме тому, людям із підвищенними рвнями холестерину та сімейною історію захворювань серцево-судинної системи необхідно визначати рівні холестерину щорічно, після досягнення 35-річного віку.
Хороший, поганий, злий
Разом із холестерином часто виконують ще одне дослідження – ліпідограму. За її допомогою визначають жирові сполуки – ліпопротеїди, які переносять холестерин від печінки до інших структур організму та назад до печінки. Існує три основні фракції ліпопротеїдів:
- ЛПВЩ ( ліпопротеїди високої щільності) – це «хороші жири», що повертають холестерин назад до печінки для утилізації. Високі рівні ЛПВЩ свідчать про низький ризик розвитку серцево-судинних ускладнень.
- ЛПНЩ (ліпопротеїди низької щільності) – це «погані» жирові сполуки, що несуть холестерин до внутрішніх органів та систем. Збільшення їх концентрації в плазмі крові свідчить про підвищення ризику серцево-судинних подій.
- ЛПДНЩ (ліпопротеїди дуже низької щільності) – це «злі» жирові утворення, що відкладаються разом із холестерином у судинній стінці та призводять до формування атеросклеротичних бляшок в судинах. Підвищення їх рівнів має коригуватись і підтримуватись на низькому рівні, задля зменшення рівня розвитку інфарктів та інсультів.
Тож ліпідограма має завжди доповнювати аналізи крові на холестерин. В лабораторії «МеДІС» кожен бажаючий може здати кров і дізнатись актуальні рівні ліпопротеїдів та холестерину в організмі. Ціна цих досліджень залежить від того чи здаються вони окремо чи в комплексі аналізів для визначення ризику серцево-судинних захворювань. Дізнатись точну вартість можно за телефоном, що вказаний на сайті або в адміністратора центру.