Сечова кислота.

Тривалість виконання: 1 робочих днів
Визначення

Сечова кислота - кінцевий продукт метаболізму білків. В нормі сечова кислота виводиться з організму, проте при порушенні роботи нирок і нераціональному харчуванні, її надлишок перетворюється на кристали уратів, які в свою чергу відкладаються в суглобах, нирках та підшкірній клітковині. Даний процес лежить в основі такого захворювання як подагра. 

Відхилення від норми

Підвищений рівень притаманний для: подагри, ниркової недостатності, синдрому Дауна, токсикозу у вагітних, лейкемії, тривалого голодування, ураження серцевого м'яза.
Знижений рівень сигналізує про: ураження печінки, хворобу Вільсона-Коновалова, деякі злоякісні новоутворення.

Коли призначають?

Дане дослідження призначають для: діагностики подагри, оцінки функції нирок та стану білкового обміну, при сечокам'яній хворобі, а також захворюваннях ендокринної та серцево-судинної стстеми, підозрі на генетичні захворювання (синдром Дауна, Фальконі, хворобу Вільсона-Коновалова).

Рекомендації

Обов'язковий аналіз у діагностиці подагри.

Додаткова інформація

Аналіз на сечову кислоту

Одним з основних продуктів обміну білків в організмі є сечова кислота, яка повністю виводиться нирками. Проте при її надлишку можуть утворюватися кристали солей сечової кислоти, які відкладаються в підшкірній клітковині, суглобах, нирках (в них кристали можуть формувати камені). Саме цей процес лежить в основі такого відомого захворювання, як подагра, тому визначення кількості сечової кислоти в крові і в сечі є обов'язковим для її діагностики.

Підвищені показники сечової кислоти можуть бути при сечокам'яній хворобі, інших захворюваннях нирок, що протікають з нирковою недостатністю, деяких гострих інфекціях (пневмонія, туберкульоз), а також при хворобах крові (В 12-дефіцитна анемія, лейкоз), псоріазі, декомпенсированном цукровому діабеті, важких ураженнях печінки, зловживанні алкоголем.

Підвищення сечовини в крові пов'язане не тільки з порушенням її виведення нирками, але і з надмірним надходженням в організм продуктів, що містять пурини (печінка, м'ясо, нирки, ікра риб). Внаслідок цього відбувається утворення великої кількості сечовини - гіперурикемія. Тому підвищення сечової кислоти потрібно визначати не тільки в крові, але і в сечі. Якщо в основі процесу лежить надмірне утворення сечової кислоти, то зміст її буде підвищено і в крові, і в сечі; якщо причина - в порушенні виведення сечової кислоти нирками, то, незважаючи на підвищений вміст її в крові, в сечі кількість цієї речовини залишиться нормальним.

Симптоми підвищення рівня сечової кислоти в крові

Рекомендується здати кров для лабораторного дослідження, якщо ви помітили у себе такі симптоми:

 • формування подагричних тофусів;
 • часті напади гострого артриту;
 • ниркові кольки;
 • порушення серцебиття;
 • зменшення об'єму сечі;
 • дискомфорт в рухах протягом дня;
 • поява на шкірі плям і виразок незрозумілої етіології.

Причини відхилення показників від норми 

Підвищення сечової кислоти спостерігається при: 

 • подагрі; 
 • нирковій недостатності;
 • лейкемії; 
 • мієломній хворобі; 
 • токсикозі вагітних; 
 • псоріазі; 
 • полікістозі нирок;
 • метаболічному синдромі - ожиріння, артеріальна гіпертонія, порушення вуглеводного, ліпідного і пуринів обміну.

Зниження показників сечової кислоти має менше клінічне значення і зустрічається при:

 • хворобі Вільсона-Коновалова; 
 • синдромі Фанконі;
 • хворобі Ходжкіна; 
 • дієті бідній пуринами.

Не завжди при перевищенні норми сечової кислоти потрібне медикаментозне лікування. Іноді причиною підвищення є дієта, що складається з продуктів, багатих на пурини (виноград, бобові, щавель, томати), а також інтенсивні фізичні навантаження.

Підготовка

Кров рекомендується здавати вранці, в період з 8 до 12 годин. Забір крові проводиться натщесерце або через 6-8 годин після останнього прийому їжі. Дозволяється пити воду без газу і цукру. Напередодні здачі дослідження слід уникати переїдання.

Також ви повинні знати, що прийом аспірину, вінкристину, діуретиків, ацетамінофену, піразинаміду, леводопа і аскорбінової кислоти впливає на точність результатів лабораторного аналізу. Необхідно попередньо уточнити у вашого лікуючого лікаря схему скасування прийому перерахованих вище ліків.

Здати аналіз на сечову кислоту можна в нашому діагностичному центрі Медіс за доступною ціною. У наших клініках ви можете швидко і безболісно пройти необхідне дослідження. Отримати додаткову інформацію ви можете за номерами телефонів, вказаних на сайті.

95 грнЦіна у відділенні
86 грн Ціна онлайн

Перед візитом, будь ласка, ознайомтесь з правилами підготовки до аналізів
Забір біоматеріалу оплачується додатково згідно з прайс-листом. 
Сироватка крові пацієнта зберігається в "МеДіС" протягом 3-х днів для можливості проведення додаткових або повторних досліджень. Як дозамовити дослідження без повторного взяття біоматеріалу?

  КУПИТИ ОНЛАЙН    ЗАПИС НА АНАЛІЗИ 


----------------------------------

МеДіС - Твоя Лабораторія!
Інформація, розміщена на сайті, є об'єктом інтелектуальної власності ПП "МеДіС". При копіюванні інформації ОБОВ'ЯЗКОВЕ посилання на дану сторінку