Відхилення від нормиПідвищений рівень притаманний для: подагри, ниркової недостатності, синдрому Дауна, токсикозу у вагітних, лейкемії, тривалого голодування, ураження серцевого м'яза.
Знижений рівень сигналізує про: ураження печінки, хворобу Вільсона-Коновалова, деякі злоякісні новоутворення.
Додаткова інформаціяАналіз на сечову кислоту
Одним з основних продуктів обміну білків в організмі є сечова кислота, яка повністю виводиться нирками. Проте при її надлишку можуть утворюватися кристали солей сечової кислоти, які відкладаються в підшкірній клітковині, суглобах, нирках (в них кристали можуть формувати камені). Саме цей процес лежить в основі такого відомого захворювання, як подагра, тому визначення кількості сечової кислоти в крові і в сечі є обов'язковим для її діагностики.
Підвищені показники сечової кислоти можуть бути при сечокам'яній хворобі, інших захворюваннях нирок, що протікають з нирковою недостатністю, деяких гострих інфекціях (пневмонія, туберкульоз), а також при хворобах крові (В 12-дефіцитна анемія, лейкоз), псоріазі, декомпенсированном цукровому діабеті, важких ураженнях печінки, зловживанні алкоголем.
Підвищення сечовини в крові пов'язане не тільки з порушенням її виведення нирками, але і з надмірним надходженням в організм продуктів, що містять пурини (печінка, м'ясо, нирки, ікра риб). Внаслідок цього відбувається утворення великої кількості сечовини - гіперурикемія. Тому підвищення сечової кислоти потрібно визначати не тільки в крові, але і в сечі. Якщо в основі процесу лежить надмірне утворення сечової кислоти, то зміст її буде підвищено і в крові, і в сечі; якщо причина - в порушенні виведення сечової кислоти нирками, то, незважаючи на підвищений вміст її в крові, в сечі кількість цієї речовини залишиться нормальним.
Симптоми підвищення рівня сечової кислоти в крові
Рекомендується здати кров для лабораторного дослідження, якщо ви помітили у себе такі симптоми:
- формування подагричних тофусів;
- часті напади гострого артриту;
- ниркові кольки;
- порушення серцебиття;
- зменшення об'єму сечі;
- дискомфорт в рухах протягом дня;
- поява на шкірі плям і виразок незрозумілої етіології.
Причини відхилення показників від норми
Підвищення сечової кислоти спостерігається при:
- подагрі;
- нирковій недостатності;
- лейкемії;
- мієломній хворобі;
- токсикозі вагітних;
- псоріазі;
- полікістозі нирок;
- метаболічному синдромі - ожиріння, артеріальна гіпертонія, порушення вуглеводного, ліпідного і пуринів обміну.
Зниження показників сечової кислоти має менше клінічне значення і зустрічається при:
- хворобі Вільсона-Коновалова;
- синдромі Фанконі;
- хворобі Ходжкіна;
- дієті бідній пуринами.
Не завжди при перевищенні норми сечової кислоти потрібне медикаментозне лікування. Іноді причиною підвищення є дієта, що складається з продуктів, багатих на пурини (виноград, бобові, щавель, томати), а також інтенсивні фізичні навантаження.
Підготовка
Кров рекомендується здавати вранці, в період з 8 до 12 годин. Забір крові проводиться натщесерце або через 6-8 годин після останнього прийому їжі. Дозволяється пити воду без газу і цукру. Напередодні здачі дослідження слід уникати переїдання.
Також ви повинні знати, що прийом аспірину, вінкристину, діуретиків, ацетамінофену, піразинаміду, леводопа і аскорбінової кислоти впливає на точність результатів лабораторного аналізу. Необхідно попередньо уточнити у вашого лікуючого лікаря схему скасування прийому перерахованих вище ліків.
Здати аналіз на сечову кислоту можна в нашому діагностичному центрі Медіс за доступною ціною. У наших клініках ви можете швидко і безболісно пройти необхідне дослідження. Отримати додаткову інформацію ви можете за номерами телефонів, вказаних на сайті.