Антитіла IgG до Bordetella pertussis (збудника кашлюку).

Тривалість виконання: 5 робочих днів
Визначення

Антитіла IgG до Bordetella pertussis починають синтезуватися з 2-3 тижня від моменту інфікування, даний вид антитіл є маркером перенесеного гострого інфекційного захворювання або вакцинації. 

Кашлюк -  бактерійне інфекційне захворювання спричинене Bordetella pertussis, яка синтезує кашлюковий токсин. Даний токсин викликає некроз епітелію дихальних шля-хів, в результаті чого слиз стає густий та в’язкий, що в свою чергу призводить до порушення його виділення та стимулює кашльовий рефлекс. Передається дане захворювання від хворої людини повітряно-крапельним шляхом. Інкубаційний період складає 5-21 день, найвища контагіозність в перші 3 тижні захворювання.
Клінічна картина кашлюка нагадує бронхіт з тривалим нападоподібним кашлем.
Періоди перебігу захврювання:

 • Катальний період: триває 1-2 тижні, характеризується грипоподібними симптомами, після чого починає з’являтися кашель, спочатку в нічний період доби, пізніше протягом дня.
 • Період спазматичного кашлю: триває 4-6 тижнів, характеризується нападами кашлю спастичного характеру без можливості набрати повітря, кашель закінчується глибоким вдихом з голосним гортанним свистом, що нагадує «кукурікання». В кінці нападу відкашлюється густе, в’язке харкотиння. Напади кашлю супроводжуються ціанозом та набряком обличчя, петехіями на обличчі. У новонароджених можуть виникати генералізовані судоми. Поза приступами стан людини задовільний.
 • Період одужання: триває 3-4 місяці, поступово зникають напади кашлю, при  фізичному навантаженні та під час приєднання інших інфекцій кашель може посилитися.
Відхилення від норми

Позитивний результат говорить про: перенесене захворювання у минулому, проведену вакцинацію, поточну гостру інфекцію.
Негативний результат можливий за відсутності захворювання, а також при ранньому проведені дослідження, при наявності симптомів потрібно повторити аналіз  через 1-2 тижні.
 

Коли призначають?

Дане дослідження використовується для підтвердження клінічного діагнозу кашлюк, для оцінки наявності імунітету та ефективності вакцинації.

Рекомендації

Для надійсності діагностики рекомендовано здавати антитіла IgM + IgG.

Додаткова інформація

Аналізи на коклюш

Кашлюк є гострою антропонозною бактеріальною інфекцією. Збудник - Bordetella pertussis (паличка Борде - Жонг), дрібна нерухома грамнегативна кокобацила. Інфекція передається повітряно-крапельним шляхом. Джерелом інфекції є хвора людина з будь-якою формою інфекційного процесу.

Характерні ознаки коклюшу:

 •  спазматичний "гавкаючий" сухий кашель;
 •  відсутність первинної лихоманки;
 •  циклічність розвитку;
 •  наростання симптомів протягом хвороби.

Найчастіше хворіють діти до 5 років. Сприйнятливість також підвищується під час вагітності. Для дорослих характерний атиповий перебіг.

У коклюшу виділяють чотири періоди:

 • інкубаційний - прихований, безсимптомний;
 • катаральний - триває 7-14 днів, характеризується кашлем, нежиттю, гіперемією глотки і підвищенням температури тіла до 38 градусів;
 • спазматичний - триває 3-4 тижні - в цей час відбувається збільшення сили і тривалості кашлю, збільшення частоти нападів, які іноді доходять до блювоти;
 • зворотного розвитку - через 3-4 тижні напади стають рідшими, симптоми хвороби зникають.

Діагностика кашлюку

Заснована на клініко-епідеміологічних даних, результати змін в клінічному аналізі крові і підтверджується лабораторними методами. В клінічній лабораторній діагностиці даних захворювань застосовують кілька методів: 

 • бактеріологічний метод - для виявлення росту колоній збудників коклюшу; 
 • серологічний метод - спрямований на визначення сумарних антитіл до даних збудників; 
 • метод полімеразної ланцюгової реакції (ПЛР) - для виявлення генетичного матеріалу збудника коклюшу.

Як правило, для визначення захворювання на ранній стадії проводиться бактеріологічна діагностика. Вона дозволяє визначити наявність збудника у 90% пацієнтів. В якості додаткової методики використовується серологічне дослідження. Аналіз крові дозволяє визначити концентрацію антитіл IgG до збудника або наявність ділянок ДНК бактерії коклюшу. Високий рівень свідчить про наявність коклюшу або реакції імунізації.

ПЛР - найточніша методика визначення наявності бактерії коклюшу в організмі. При наявності ділянок ДНК, діагноз коклюш вважається встановленим. Тому його часто використовують спільно з імуноферментним аналізом крові.

Показання до аналізу

Аналіз проводиться при необхідності встановити точний діагноз. У дорослих з підозрою на кашлюк така діагностика необхідна, так як цю патологію часто приймають за тривале ГРЗ.

Аналіз крові при кашлюку призначають при наявності таких симптомів:

 • високої температури;
 • сильного атипового кашлю, що порушує дихання;
 • після закінчення нападу кашлю виділяється склоподібна мокрота або починається блювота;
 • проблеми зі сном на тлі частих кашельних нападів.

В обов'язковому порядку діагностика проводиться всім особам, які перебували в безпосередньому контакті з хворим.

Правила підготовки до дослідження

Підготовка до аналізу на коклюш полягає в дотриманні наступних правил:

 • забір матеріалу для аналізу проводиться строго натщесерце, останній прийом їжі повинен відбутися за 8-12 годин до відвідування лабораторії;
 • напередодні і в день дослідження рекомендується уникати підвищених фізичних навантажень;
 • протягом доби, що передують аналізу, і безпосередньо перед аналізом, не можна приймати алкоголь і курити.
 • перед проведенням тестів необхідно припинити прийом усіх лікарських препаратів, особливо протимікробних, які можуть спотворити справжню картину захворювання. Якщо скасувати ліки не можна, про їх прийом слід повідомити лаборанта і лікаря.

При інтерпретації результатів обстеження необхідно враховувати методи діагностики, вік пацієнтів, клінічну стадію (період) захворювання, що передує вакцинацію.

Для комплексної оцінки отриманих результатів їх необхідно зіставляти з епідеміологічними, клінічними і іншими лабораторними даними.

Здати тест на коклюш можна в нашому діагностичному центрі Медіс за доступною ціною. Отримати додаткову інформацію ви можете за номерами телефонів, вказаних на сайті.

380 грнЦіна у відділенні
342 грн Ціна онлайн

Перед візитом, будь ласка, ознайомтесь з правилами підготовки до аналізів
Забір біоматеріалу оплачується додатково згідно з прайс-листом. 
Сироватка крові пацієнта зберігається в "МеДіС" протягом 3-х днів для можливості проведення додаткових або повторних досліджень. Як дозамовити дослідження без повторного взяття біоматеріалу?

  КУПИТИ ОНЛАЙН    ЗАПИС НА АНАЛІЗИ 


----------------------------------

МеДіС - Твоя Лабораторія!
Інформація, розміщена на сайті, є об'єктом інтелектуальної власності ПП "МеДіС". При копіюванні інформації ОБОВ'ЯЗКОВЕ посилання на дану сторінку