ВизначенняВизначення РНК вірусу SARS-CoV-2 з визначенням штамів – це дослідження, що дозволяє швидко та якісно дізнатися яким саме штамом COVID-19 хворіє людина.
Окрім “первинного” виду коронавірусу, найпоширенішими штамами:
- британський B.1.1.7 Alpha (виявлений у грудні 2020 року медичною службою Великої Британії);
- південноафриканський B.1.351 Beta;
- бразильський P.1 Gamma;
- індійський B.1.617.2 Delta;
- непальський AY.1&2 Delta +;
- каліфорнійський B.1.427/429 Epsilon;
- таїландський С.36.3;
- південноафриканський B.1.1.529 Omicron.
Додаткова інформаціяВиявлення РНК вірусу SARS-CoV-2 з визначенням штамів методом ПЛР
Штами коронавірусної інфекції викликають ще більшу загрозу за первинний вірус – захворювання протікають досить непередбачувано, а його особливості варто врахувати заздалегіть. Виявлення РНК штамів вірусу SARS-CoV-2 допомагає одразу поставити правильний діагноз та запобігти розвитку ускладнень.
Найпоширеніші штами коронавірусу
Наразі лабораторні інструменти допомагають визначати декілька найбільш поширених штамів захворювання:
- британський – альфа;
- південноафриканський – бета;
- бразильський – гамма;
- індійський – дельта;
- непальский – дельта+;
- південноафриканський – омікрон;
- каліфорнійський – епсілон.
У кожному разі це особливі показники інкубаційного періоду, клінічної картини, ускладнень та швидкості одужання. Найбільш небезпечними зараз є омікрон та дельта, що викликають тяжкі ускладнення з боку шлунково-кишкового тракту, серцево-судинної системи, печінки та нирок. Небезпечні вони і в тому випадку, якщо людина вже має хронічні або гострі захворювання, тому що саме на хвору систему організму приходиться найбільше навантаження.
Особливості штаму Дельта
Цей штам має такі характерні особливості протікання:
- частіше піднімається температура тіла до 38 і більше градусів;
- виникає головний біль;
- турбує розлад шлунку;
- характерні біль у горлі та нежить;
- виражений діарейний синдром.
Окрім вірусного навантаження хворий страждає і від вираженої інтоксикації організму. Виявлення хвороби на ранніх етапах дозволяє уникнути ускладнень на шлунково-кишковий тракт та полегшити період гострого протікання хвороби.
Як протікає Омікрон
За статистикою, саме Омікрон найчастіше інфікує вдома, виживаючи на поверхні одягу, взуття, у повітрі, на особистих предметах. Новий штам відрізняється такими показниками:
- зменшений період інкубації – симптоми вже на 3–5 день;
- більше ураження молодих людей – середній вік хворих складає 30,8 років;
- у 3 рази більш заразний, ніж Дельта;
- ризик госпіталізації на 20% менший для хворих, у порівнянні з Дельтою.
Так, Омікрон загрожує стрімким ураженням та яскравою клінічною картиною, вражає молодих людей і легко переноситься в домівки. Проте, викликає менше ризику госпіталізації. Не було відзначено, що симптоми відрізняються від Дельти, проте вони з'являються швидше і містять підвищену концентрацію вірусу.
Коли призначають дослідження
Якщо клінічна картина захворювання викликає підозру у лікаря, призначається визначення штаму коронавірусу. Наразі це обов'язковий аналіз перед госпіталізацією, а також для тих, хто повернувся із “червоної зони”. Виявлення РНК одного із штамів свідчить про те, що коронавірус спричинений саме цим штамом. За результатами дослідження лікар підбере найбільш прийнятну для штаму схему лікування.
Як проходить дослідження
Для діагностики використовується метод ПЛР Real-Time (RT). Він заснований на багаторазовому збільшенні кількості РНК вірусу, відібраної зі слизових оболонок хворого. Для забору використовується одноразовий стерильний інструмент – зразки слизу необхідно отримати з горла та носових ходів. Процедура забору безболісна, проте може викликати короткочасний дискомфорт.
Замовляйте визначення штамів коронавірусу у лабораторії МеДіС за кращою ціною онлайн: мінімальні витрати часу та контакт, зручне розташування та комфортні умови! Зручне отримання результатів онлайн без відвідування лабораторії.