Відхилення від нормиВисокий рівень РЕА свідчить про: колоректальні карциноми, рак шлунку, легень, печінки, підшлункової та молочної залози, пухлини простати та яєчників. Підвищення рівня можливо у курців, а також при цирозі печінки, хронічному гепатиті, панкреатиті, муковісцидозі, туберкульозі, пневмонії, нирковій недостатності та аутоімунних захворюваннях.
Коли призначають?Визначення рівня РЕА використовується для контролю за перебігом захворювання, ефективністю лікування, а також для виявлення рецидивів та метастазування колоректального раку, пухлин молочної залози, легень, шлунку та ін. Даний аналіз не є специфічним, тому може слугувати в якості додаткового обстеження.
Додаткова інформаціяОнкомаркер РЕА, СЕА
Раково-ембріональний антиген (РЕА) - один з найбільш широко використовуваних онкомаркерів. Являє собою глікопротеїн, відноситься до класу онкоембріональних антигенів. У плоду він синтезується в клітинах слизової оболонки шлунку і кишечника. Після народження продукція даного антигену зберігається в невеликій кількості.
При розвитку пухлинного процесу концентрація РЕА в крові різко підвищується, особливо при колоректальному раку, інших карциномах шлунково-кишкового тракту, легенів, молочної залози, яєчників і матки. Його рівень також збільшується при запальних захворюваннях кишечника, інфекціях легенів і внаслідок куріння. РЕА руйнується в печінці, тому його рівень зростає при захворюваннях печінки, особливо при цирозі. Однак швидкість росту і максимальний рівень маркера в цих випадках значно нижче, ніж при злоякісних захворюваннях, і після клінічного поліпшення значення зазвичай нормалізуються.
Показання для призначення
Дослідження РЕА в сироватці крові рекомендовано використовувати переважно з метою прогнозу, контролю лікування, виявлення рецидивів певних видів раку. А саме:
- в комплексному обстеженні при діагностиці пухлин - для оцінки загального прогнозу перебігу пухлинного процесу, так як рівень РЕА залежить від обсягу пухлинної маси - підвищення концентрації більше 20 нг / мл є діагностичним ознакою злоякісних пухлин різної локалізації;
- контроль ефективності хірургічного лікування, радіо- і хіміотерапії колоректального раку, раку молочної залози, шлунка, легенів;
- виявлення доклінічних рецидивів і метастазування у віддалений період після оперативного лікування.
- діагностика С-клітинної карциноми.
- моніторинг в групах ризику - цироз, гепатит, панкреатит.
Причини відхилення показників від норми
Слід пам'ятати, що куріння сприяє підвищенню рівня РЕА. Тому нормою для дорослої людини є такі середні значення:
- для некурящих - від 0 до 3,8 нг / мл;
- для курців - від 0 до 5,5 нг / мл.
Підвищення рівня пухлинного маркера РЕА до 7-10 нг / мл вказує, в основному, на розвиток доброякісних пухлин або інших захворювань, а саме:
- хвороби кишечника - поліпи, ліпоми, фіброми, невриноми, хвороба Крона, виразковий коліт;
- патології печінки - аденома гепатоцелюлярна, гемангіома печінки, гіперплазія печінки вузлова, гепатит, цироз;
- захворювання підшлункової залози - цистаденома, панкреатит;
- патології легень і нирок - муковісцидоз, туберкульоз, бронхіт, пневмонія, легенева емфізема, ниркова недостатність.
Різке підвищення рівня РЕА вище 10 нг / мл вказує на розвиток таких злоякісних новоутворень:
- рак товстого кишечника;
- пухлина прямої кишки;
- злоякісні новоутворення легенів, бронхів;
- рак плеври;
- рак шлунка, стравоходу;
- пухлини підшлункової залози;
- метастази в кістки і тканини печінки;
- рак простати;
- рак грудей;
- пухлини яєчників, новоутворення шийки матки.
При злоякісних новоутвореннях спостерігається підвищення концентрації РЕА в кілька разів, а при метастазах спостерігається збільшення рівня в десятки разів.
Концентрація пухлинного маркера раково-ембріональний антиген в крові може підвищуватися у літніх людей та осіб, які страждають на атеросклероз у важкій формі, а також у завзятих курців і людей, що зловживають спиртним.
Як проводиться процедура та чи потрібна підготовка
Кров, взята з вени, є матеріалом для дослідження. Вона піддається Імунохемілюмінесцентному аналізу в спеціально обладнаних лабораторіях. Час проведення дослідження - 1-2 дні.
Кров на онкомаркер РЕА слід здавати натщесерце. Протягом 8 годин перед процедурою дозволяється пити лише чисту негазовану воду. За півгодини до дослідження рекомендується заспокоїтися і виключити будь-які фізичні навантаження. До здачі крові на цей пухлинний маркер заборонено курити та вживати спиртне.
Здати аналіз на РЕА - раково-ембріональний антиген можна в нашому діагностичному центрі Медіс за доступною ціною. Отримати додаткову інформацію ви можете за номерами телефонів, вказаних на сайті.