Пролактин (Prolactine, PRL).

Тривалість виконання: 1 робочих днів
Визначення

Пролактин - це поліпептидний гормон, який синтезується в передній частці гіпофізу. Пролактин вдіграє важливу роль у формуванні жовтого тіла та стимулює проліферацію молочної залози, а також вироблення молока. Даний гормон контролює секрецію прогестерону та гальмує секрецію фолікулостимулюючого гормону, забезпечуючи нормальний менструальний цикл. Протягом менструального циклу рівень пролактину є більш високим в лютеїнову фазу, ніж в фолікулярну.
 

Відхилення від норми

Підвищення рівня пролактину спостерігається при пролактинсекретуючій пухлині гіпофіза, первинному гіпотиреозі, аменореї, галактореї, полікістозі яєчників, нирковій недостатності.

Зниження рівня характерне для гіпопітуїтаризму, гіперглікемії.
 

Коли призначають?

Лабораторне визначення рівня пролактину призначається при: оцінці гормонального статусу, діагностиці гормональних порушень, причин безпіддя, гіперплазії гіпофіза, порушень лактації та для моніторингу лікування.

Рекомендації

Дане дослідження варто здавати після консультації лікаря, адже дуже важливо правильно його інтерпретувати.

Додаткова інформація

Аналіз на пролактин

Гормон пролактин бере участь в регуляції роботи репродуктивної системи. В основному, він виробляється в передній долі гіпофіза. У незначних кількостях його здатні синтезувати тканини ЦНС (центральної нервової системи), імунної системи, плацента в період вагітності та молочні залози в період лактації.

Дія пролактину збільшує число доль і протоків в молочних залозах. У період між вагітностями і годуванням грудьми вміст гормону в крові у жінок низьке, його рівень можна порівняти з тим, який визначається у чоловіків. Підвищується його кількість під час виношування дитини та грудного вигодовування дитини. 

Під час вагітності пролактин спільно з естрогеном і прогестероном готує молочні залози до лактації. Після пологів допомагає підтримувати вироблення достатньої кількості молока для вигодовування немовляти. Від кількості пролактину залежить кількість молока, яке виробляє організм жінки. Чим вище рівень пролактину, тим менше ймовірність овуляції.Якщо жінка не годує грудьми, то вміст пролактину в крові знижується до невагітного рівня. Причиною високого пролактину у жінок і чоловіків нерідко служить доброякісна пухлина гіпофіза - пролактинома.

В організмі чоловіків гормон бере участь у формуванні зрілих сперматозоїдів і активізує виділення секрету передміхурової залози.

Коли призначають дослідження пролактину в крові

Аналіз крові на пролактин призначають при підозрі на пролактиному (якщо у пацієнта виявлена галакторея- виділення молока з грудних залоз, і / або головні болі і розлади зору). Високий пролактин у чоловіків може бути однією з причин безпліддя і порушення сексуальної функції. У жінок нерідко пов'язаний з порушенням менструального циклу і безпліддям.

Також тест використовується для контролю лікування при пухлинах, які продукують пролактин.

Показаннями до подібного дослідження є:

 • мастопатія;
 • безпліддя у жінок;
 • порушення менструального циклу;
 • проблеми з лактацією;
 • зниження лібідо у жінок і еректильна дисфункція у чоловіків;
 • гінекомастія і галакторея у чоловіків.

Що означають результати тесту

У здорових чоловіків і невагітних жінок рівень пролактину невисокий. Максимальні значення цього гормону визначаються під час сну і відразу після пробудження. В ідеалі, зразок крові людини на пролактин береться через 3-4 години після пробудження.

Високий рівень пролактину (гіперпролактинемія) є нормальним під час вагітності і після пологів, якщо жінка годує грудьми.

Підвищений рівень пролактину може бути асоційований з наявністю:

 • пухлини, що продукує пролактин (пролактиноми) або інших пухлин гіпофіза;
 • захворювання гіпоталамуса;
 • нервової анорексії;
 • ряду захворювань печінки, нирок, щитовидної залози.

На підвищення рівня пролактину в крові можуть впливати наступні фактори: вагітність, недавній стрес, вплив на молочні залози, статевий акт напередодні здачі аналізу, прийом гормональних препаратів, прийом деяких психотропних препаратів.

Низький рівень пролактину, зазвичай, не має клінічного значення, але в поєднанні з низькими показниками інших гормонів гіпофіза, може говорити про гіпофізарний розлад. Прийом деяких препаратів (леводопа, бромкриптин і ін.) Призводить до зниження концентрації пролактину.

Чи потрібна спеціальна підготовка до аналізу

Натщесерце (не менше 8 і не більше 14 годин голодування). Можна пити воду без газу. Напередодні дослідження необхідно виключити спортивні тренування, стреси і харчові перевантаження.

 • за 2-3 години до здачі аналізу не слід приймати їжу;
 • за 30 хвилин до здачі аналізу не слід курити;
 • за 48 годин до здачі аналізу слід виключити прийом препаратів стероїдних і / або тиреоїдних гормонів.

Безпосередньо перед взяттям крові пацієнт повинен перебувати в стані спокою не менше 10 -15 хвилин.

Оптимально здавати кров зранку через 3-4 години після нічного сну.

Здати аналіз на пролактин можна в нашому діагностичному центрі Медіс за доступними цінами. У нас в центрі можна пройти всі необхідні лабораторні дослідження на захворювання, пов'язані з гормональним фоном, як окремо, так і комплексно. Ціна аналізу формується в залежності від виду аналізів та комплексного набору.

За всією необхідною інформацією просимо звертатися за телефонами, вказаними на сайті.

200 грнЦіна у відділенні
180 грн Ціна онлайн

Перед візитом, будь ласка, ознайомтесь з правилами підготовки до аналізів
Забір біоматеріалу оплачується додатково згідно з прайс-листом. 
Сироватка крові пацієнта зберігається в "МеДіС" протягом 3-х днів для можливості проведення додаткових або повторних досліджень. Як дозамовити дослідження без повторного взяття біоматеріалу?

  КУПИТИ ОНЛАЙН    ЗАПИС НА АНАЛІЗИ 


----------------------------------

МеДіС - Твоя Лабораторія!
Інформація, розміщена на сайті, є об'єктом інтелектуальної власності ПП "МеДіС". При копіюванні інформації ОБОВ'ЯЗКОВЕ посилання на дану сторінку