Кортизол.

Тривалість виконання: 1 робочих днів
Визначення

Кортизол - гормон кори наднирників, який синтезується під контролем АКТГ. Відіграє важливу роль в метаболізмі білків жирів і вуглеводів та має визначну роль у захисті організму від стресу.
 

Відхилення від норми

Підвищення рівня свідчить про: синдром та хворобу Кушинга, гіпертиреоз, стрес, стан гіпоглікемії, ожиріння, депресію.
Знижений рівень сигналізує про: хворобу Адісона, вроджену гіперплазію наднирників, гіпотиреоз, гепатит.
 

Коли призначають?

Дане дослідження викорисовується для діагностики хвороби та синдрому Адісона та Іценка-Кушинга.
 

Рекомендації

Перед проведенням даного дослідження варто звернутися за консультацією до лікаря.

Додаткова інформація

Аналіз крові на кортизол

Кортизол - основний гормон кори надниркових залоз, який ще називають «гормоном стресу». Він виробляється залозами в стресових ситуаціях для поліпшення роботи головного мозку, підтримки нервової системи і стимуляції роботи серця.

Кортизол регулює обмінні процеси, сприяє утворенню глікогену і його депонуванню, стимулює розщеплення жирів і може підвищувати рівень холестерину і ліпідів у крові. Цей гормон необхідний для підтримки всіх систем в організмі людини і регулювання його добових ритмів. При надмірній кількості кортизолу зменшується вироблення гормонів сну, мелатоніну і серотоніну, спостерігається затримка натрію в організмі, набряки і гіпокаліємія, страждають внутрішні органи: наднирники, печінка, серце і нирки.

Кортизол відіграє важливу роль в таких процесах, як:

 • метаболізм глюкози;
 • регуляція відповіді імунної системи;
 • підтримання судин в тонусі;
 • бере участь у розвитку адаптивних реакцій до стресу, в тому числі і фізичного;
 • регулює артеріальний тиск;
 • бере участь в регуляції натрію і калію;
 • стимулює біосинтез білка в печінці.
 • реакція організму на стресові ситуації.

Концентрація гормону в сироватці залежить від часу доби. Дослідники визначили, що максимальні значення спостерігається в період 8 ранку, а мінімальні - о 23 годині. Вечірньої пори концентрація істотно знижується. 

З якою метою визначають рівень кортизолу в сироватці крові

Кортизол є основним глюкокортікоїдним гормоном, індикатором функції кори надниркових залоз. Визначення його рівня в крові проводиться з метою диференціальної діагностики синдрому Іценко-Кушинга та хвороби Аддісона, скринінгу та діагностики первинної та вторинної недостатності надниркових залоз, а також для оцінки ефективності лікування вищевказаних патологій.

Тест доцільно проводити пацієнтам наступних груп:

 • молоді люди з незвичайними для їх віку проявами (остеопороз, цукровий діабет, ожиріння, артеріальна гіпертензія, аменорея у жінок, зниження статевого потягу у чоловіків, швидке збільшення маси тіла в поєднанні з вираженою загальною і м'язовою слабкістю);
 • пацієнти з характерними змінами зовнішності і різноманітними клінічними проявами гіперкортицизму;
 • діти, у яких відмічається затримка росту в поєднанні зі збільшенням маси тіла;
 • пацієнти з випадково виявленим новоутворами наднирників;
 • пацієнти будь-якого віку з погано контрольованим цукровим діабетом і / або гіпертонією в поєднанні з ожирінням або швидкого збільшенням маси тіла;
 • пацієнти з переломами тіл хребців, особливо множинними переломами, у віці до 65 років.

Як підготуватися до діагностики

Венозну кров рекомендовано здавати натщесерце, (за 8 -12 годин до процедури слід відмовитися від прийому їжі). Вечеря напередодні повинна бути легкою, жирної їжі краще не вживати. 

Перед здачею крові важливо за 1-2 години не вживати каву, чай або сік. Можна пити негазовану воду. Необхідно утриматися від куріння і прийому алкоголю. Уникати емоційного збудження, сильних фізичних навантажень, в тому числі швидкого підйому по сходах, бігу протягом 48 годин до здачі аналізу.

Якщо приймаються на постійній основі лікарські препарати (особливо вітамін С, оральні контрацептиви, кортикостероїди або інші речовини, які здатні впливати на концентрацію кортизолу) необхідно проконсультуватися з лікарем, щодо підготовки до здачі аналізів. За 48 годин до аналізу не приймати андрогенів і естрогенів, не проходити інструментальні обстеження, фізіотерапевтичні процедури, масаж, ультразвукові, рентгенологічні обстеження.

Для уточнення діагнозу рекомендується здавати аналіз на кортизол кілька разів з інтервалом в 2-3 дня при однакових умовах. Для визначення індивідуального добового ритму може бути рекомендована здача декількох проб крові протягом доби

Здати аналіз на кортизол можна в діагностичному центрі Медіс. Наші лабораторії облаштовані сучасним аналітичним обладнанням. Тому, якщо ви правильно підготуєтесь до аналізу, ми гарантуємо високу точність результатів та доступні ціни. Отримати додаткову інформацію ви можете за номером телефону, вказаним на сайті.

275 грнЦіна у відділенні
248 грн Ціна онлайн

Перед візитом, будь ласка, ознайомтесь з правилами підготовки до аналізів
Забір біоматеріалу оплачується додатково згідно з прайс-листом. 
Сироватка крові пацієнта зберігається в "МеДіС" протягом 3-х днів для можливості проведення додаткових або повторних досліджень. Як дозамовити дослідження без повторного взяття біоматеріалу?

  КУПИТИ ОНЛАЙН    ЗАПИС НА АНАЛІЗИ 


----------------------------------

МеДіС - Твоя Лабораторія!
Інформація, розміщена на сайті, є об'єктом інтелектуальної власності ПП "МеДіС". При копіюванні інформації ОБОВ'ЯЗКОВЕ посилання на дану сторінку