Додаткова інформаціяАналіз на кальцитонін
Кальцитонін є гормоном щитовидної залози, який виробляється в С-клітинах. Його головна функція - регуляція фосфорно-кальцієвого балансу в організмі. Тобто гормон не визначає роботу щитовидної залоз, а відповідає за метаболізм фосфору і кальцію. На відміну від паратгормону, що прискорює вивільнення кальцію з кісток і підвищує його вміст у крові, кальцитонін затримує кальцій в кісткових тканинах і знижує його концентрацію в крові.
Недолік кальцитоніну може призвести до гормональних порушень. Навіть незначні відхилення показників від норми свідчать про можливий розвиток серйозної патології. Важливо регулярно здавати аналізи на вміст кальцитоніну і в разі необхідності проходити лікування.
Дані аналізу на кальцитонін завжди повинні підкріплюватися результатами інших лабораторно-інструментальних досліджень, так як тест-системи для його визначення мають низьку чутливістю. Крім того, при інтерпретації результатів важливо пам'ятати, що підвищення кальцитоніну можливо:
- при вагітності;
- при терапії із застосуванням естрогенів;
- при гіперпаратиреозі;
- при внутрішньовенному введенні кальцію, гастрину;
- при вживанні алкоголю.
Основні показання
Аналіз крові на кальцитонін призначається за наступними показниками:
- для розпізнавання медулярної карциноми щитовидної залози;
- для оцінки ефективності оперативного лікування хворих з медулярним раком щитовидної залози і післяопераційного моніторингу;
- для скринінгового обстеження членів сім'ї пацієнтів, які постраждали від медулярного раку щитовидної залози;
- для комплексної оцінки обміну кальцію в організмі людини.
Показання до проведення аналізу крові:
- підозри на остеопороз (при наявності кісткових деформацій, переломів, підвищеної крихкості кісток);
- порушення фосфорно-кальцієвого обміну;
- підозри на злоякісне новоутворення в щитовидній залозі;
- наявність вузлів у щитовидній залоз, збільшення розміру органу;
- феохромоцитома;
- підготовка до хірургічного видалення пухлини.
Підготовка до аналізу
Кров рекомендується здавати вранці, в період з 8 до 12 години. Взяття крові проводиться натщесерце або через 6-8 годин голодування. Допускається вживання води без газу і цукру. Напередодні здачі дослідження слід уникати харчових перевантажень.
Особливості аналізу
Для проведення дослідження у пацієнта береться венозна кров з ліктьової вени. Отримана з відібраної крові сироватка залишається стабільною протягом 2 днів при температурі 2-8 ° С. При необхідності вона може архівуватися протягом 1 місяця при температурі зберігання -20 ° С. При підготовці архівованої проби до дослідження не допускається її дворазове розморожування і повторне заморожування.
Для проведення цього дослідження в сучасних лабораторіях використовуються автоматичні аналізатори. Аналіз робиться із застосуванням фабричних тест-систем імунохімічним методом з хемілюмінесцентною детекцією. Інтерпретація результатів здійснюється шляхом порівняння отриманих показників з референтними значеннями для відповідної статі і віку.
Розшифровка результатів
Розшифровкою результатів обстеження повинні займатися фахівці, які оцінюють відповідність або відхилення від норми в залежності від різних факторів:
- віку і статі пацієнта;
- індивідуальних фізіологічних особливостей;
- методики проведення дослідження.
Якщо кальцитонін за своїм змістом перевищує встановлені нормативні значення, призначається додаткове обстеження. Перевищення вмісту гормону може свідчити про наявність патологій:
- хронічних захворювань нирок;
- цирозу печінки на тлі алкогольної залежності;
- панкреатиту;
- доброякісних утворень в легенях;
- синдрому Золлінгера-Еллісона;
- медуллярного раку або гіперплазії С-клітин;
- мегалобластної анемії.
Знижений рівень гормону вказує на можливу наявність первинного остеопорозу, недостатній рівень кальцитріолу, гіпопаратиреоз або псевдогіпопаратиреоз.
Медичний центр Медіс має в своєму розпорядженні власні лабораторії, що оснащені сучасним діагностичним обладнанням та інструментами. Ви можете здати аналіз на кальцитонін в будь-якому з наших центрів. Детальну інформацію про підготовку до здачі аналізу, ціни на послуги можна отримати у представників медцентру, зв'язавшись з ними по вказаному телефону.