Комплекс 9. Захворювання печінки (печінкові проби)

Тривалість виконання: 1 робочих днів
Визначення

Діагностика "Захворювання печінки (печінкові проби)" включає: 

 • Аланінамінотрансфераза (АЛТ)
 • Аспартатамінотрансфераза (АСТ)
 • Білірубін загальний
 • Білірубін прямий
 • Гамма-глутамілтрансфераза (ГГТ)
 • Лужна фосфатаза (ЛФ)

Аланінамінотрансфераза (АЛТ) – це специфічний фермент, який приймає участь у перетравленні білка. Найбільша концентрація АЛТ у печінці. Значно підвищений рівень АЛТ сигналізує про можливі порушення у функціонуванні печінки та її пошкодження.

Аспартатамінотрансфераза (АСТ) - фермент, який широко поширений в тканинах серця, печінки, нирок, скелетної мускулатури, легень, підшлункової залози. Значне підвищення його активності в сироватці може бути прогностичною ознакою інфаркту міокарда, тому рівень АСТ не є специфічним для ураження печінки, якщо його визначають окремо від інших показників.
Високий рівень АЛТ і АСТ сигналізує про пошкодження печінки на тлі захворювань гепатитом, аутоімунних захворювань, прийому гепатотоксичних лікарських засобів.

Білірубін загальний – жовтий гемохромний пігмент, один з основних складових жовчі, який міститься в сироватці у вигляді двох фракцій: прямого , також має назву зв’язаного або кон’югованого та непрямого (вільного або незв’язаного) білірубіну.
При захворюваннях печінки вміст білірубіну в крові збільшується, що в свою чергу спричиняє виникнення жовтяниці.

Білірубін прямий - фракція загального білірубіну, яка утворюється в печінці при зв'язуванні з глюкуроновою кислотою. Є маркером патології печінки.

Гамма-глутамінтрансфераза (ГГТ) – фермент, який бере участь в обміні амінокислот і міститься в печінці, жовчних протоках та нирках. Окрім діагностики захворювань печінки може слугувати перевіркою на зловживання алкоголем.

Лужна фосфатаза (ЛФ) – фермент, який локалізується в багатьох клітинах організму, здебільшого в печінці. Працює каталізатором біохімічних реакцій, впливає на відкладання кальцію в кістковій тканині. Даний фермент міститься в клітинних мембранах та бере участь у транспорті фосфору. Підвищення рівня свідчить про патологічний процес в гепато-біліарній системі або кістках. Іноді показник ЛФ зростає під час вагітності.

 

Відхилення від норми
 • Аланінамінотрансфераза (АЛТ)
  Підвищення
  рівня сигналізує про: гепатити, цироз печінки, непрохідність жовчних шляхів, ішемію, серцеву недостатність, пухлини печінки, панкреатит, прееклампсію.
  Зниження рівня можливе при недостатності вітаміну В6.
   
 • Аспартатамінотрансфераза (АСТ)
  Підвищений
  рівень притаманний для: важкої форми гострого гепатиту, інфекційного мононуклеозу, гострого інфаркту міокарда, пошкоджень серцевого м'язу, важких опіків, гіпотиреозу.
  Причиною зниження є: недостатність вітаміну В6, діаліз.
   
 • Білірубін загальний
  Підвищення рівня загального білірубіну спостерігається при: цирозі, гепатитах, гепатозах, жовтяницях паренхіматозній або змішаній, раку печінки.
  Зниження рівня білірубіну важливого діагностичного значення немає.
   
 • Білірубін прямий
  Підвищення
  рівня прямого білірубіну спостерігається при патологічних станах печінки та жовчних проток, гепатиті, травмах печінки або зловживанні алкоголем.
   
 • Гамма-глутамілтрансфераза (ГГТ)
  Підвищення
  рівня притаманне для: захворювань печінки, підшлункової залози, нирок, інфаркту міокарда, гіпертиреозу, раку простати та алкоголізму.
  Знижений рівень може спостерігатися при гіпотиреозі.
   
 • Лужна фосфатаза (ЛФ)
  Підвищення
  активності ЛФ спостерігається при: захворюваннях печінки, холестазі, обтурації жовчовивідних проток, ураженні скелетних м'язів, прееклампсії, підвищеному метаболізмі в кістковій тканині.
  Зниження рівня ЛФ притаманне для: анемії, цинги, гіпотиреозу.
   
Коли призначають?

Даний комплекс використовується при підозрі на захворювання печінки, для контрою їх перебігу та лікування, а також при зловживанні алкоголем.

Рекомендації

При підготовці до даного дослідження важливо виключити вживання жирної їжі, та напередодні мати не ситну вечерю.

Додаткова інформація

Аналіз крові на печінкові проби

Біохімічні проби печінки (печінкові проби) - показники біохімічного складу крові, що характеризують функціональний стан печінки - її дезінтоксикаційну активність і синтетичну функцію. Аналіз крові на печінкові проби дозволяє провести диференціальну діагностику захворювань печінки, жовчовивідних шляхів та інших систем організму.

Дана діагностична процедура необхідна для перевірки вмісту таких речовин:

 • білірубін - жовтий гемохромний пігмент крові, утворюється в ретикулоендотеліальних клітинах печінки, селезінки і кісткового мозку при розпаді гемоглобіну. Один з основних компонентів жовчі, також міститься в сироватці крові у вигляді двох фракцій - прямого (кон'югованого) і непрямого (некон'югованого) білірубіну, разом складаючих загальний білірубін крові;
 • аланінамінотрансфераза - АЛТ, більша її частина знаходиться і працює в клітинах печінки, тому в нормі концентрація АЛТ в крові невелика. АЛТ - один з основних показників ураження клітин серцевого м'яза і клітин печінки (гепатоцитів) - кількість ферменту в крові значно зростає при їх пошкодженні.;
 • загальний білок - найважливіший компонент білкового обміну в організмі. Під цим поняттям розуміють сумарну концентрацію альбуміну і глобулінів, що знаходяться в сироватці крові. Загальний білок бере участь в згортанні крові, підтримує постійний рН крові, здійснює транспортну функцію (перенесення жирів, білірубіну, стероїдних гормонів в тканини і органи), бере участь в імунних реакціях і виконує багато інших функцій. Визначення білка в сироватці крові використовується для діагностики захворювань печінки, нирок, онкологічних захворювань, при порушенні харчування і великих опіках;
 • аспартатамінотрансфераза - АСТ, фермент, що у великій кількості міститься в міокарді і тканинах скелетної мускулатури. Коли їх тканини руйнуються, АСТ вивільняється і його рівень в крові збільшується, тому в першу чергу підвищений рівень аспартатамінотрансферази може вказувати на захворювання і травми, пов'язані з цими органами. Також рівень АСТ в крові може підвищуватися при вивільненні ферменту в результаті пошкоджень печінки. Іноді показник рівня аспартатамінотрансферази може використовуватися для спостереження за людьми, які приймають ліки, потенційно токсичні для печінки;
 • лужна фосфатаза - фермент, широко поширений в тканинах людини. Найбільше клінічне значення мають печінкова і кісткова форми лужної фосфатази, активність яких визначається в сироватці крові. Активність загальної лужної фосфатази підвищується при багатьох захворюваннях, що супроводжуються пошкодженням тканини печінки, кісток, нирок та інших органів.;
 • гама-глутамілтрансфераза - фермент, що міститься переважно в клітинах печінки і підшлункової залози. Зміна активності ферменту в сироватці крові має велике значення для діагностики захворювань печінки і жовчовивідних шляхів, так як він більш чутливий до патологічних процесів в клітинах печінки, ніж АЛТ, АСТ, лужна фосфатаза.

В яких випадках призначають біохімічний аналіз крові печінкові проби

 • при симптомах ймовірного ураження печінки і / або підшлункової залози (оперізуючий біль і / або печіння в верхньому відділі живота, тяжкість і / або біль у правому підребер'ї, нудота, блювота, гіркота в роті, здуття живота, зміна кольору, кількості та консистенції стільця, жовтушність, свербіж шкірних покривів);
 • при зміні структури і розмірів печінки і підшлункової залози за даними інструментальних методів дослідження;
 • при обстеженні осіб, що зловживають алкоголем;
 • при прийомі препаратів, що впливають на функції печінки і підшлункової залози;
 • якщо захворювання печінки і підшлункової залози вже були у інших членів сім'ї.
 • при моніторингу пацієнтів з хронічними захворюваннями печінки, підшлункової залози, жовчовивідних шляхів, шлунку і кишечнику;
 • при профілактичному обстеженні.

Про що свідчать результати

 • аланінамінотрансфераза (АЛТ) - підвищення рівня сигналізує про - гепатити, цироз печінки, непрохідність жовчних шляхів, ішемію, серцеву недостатність, пухлини печінки, панкреатит, прееклампсію. Зниження рівня можливе при недостатності вітаміну В6;
 • аспартатамінотрансфераза (АСТ) - підвищений рівень характерний для важкої форми гострого гепатиту, інфекційного мононуклеозу, гострого інфаркту міокарда, пошкоджень серцевого м'язу, важких опіків, гіпотиреозу. Причиною зниження є недостатність вітаміну В6, діаліз;
 • білірубін загальний - підвищення рівня загального білірубіну спостерігається при: цирозі, гепатитах, гепатозах, жовтяницях паренхіматозній або змішаній, раку печінки. Зниження рівня білірубіну важливого діагностичного значення немає;
 • білірубін прямий - підвищення рівня прямого білірубіну спостерігається при патологічних станах печінки та жовчних проток, гепатиті, травмах печінки або зловживанні алкоголем;
 • гамма-глутамілтрансфераза (ГГТ) - підвищення рівня притаманне для захворювань печінки, підшлункової залози, нирок, інфаркту міокарда, гіпертиреозу, раку простати та алкоголізму. Знижений рівень може спостерігатися при гіпотиреозі;
 • лужна фосфатаза (ЛФ) - підвищення активності ЛФ спостерігається при захворюваннях печінки, холестазі, обтурації жовчовивідних проток, ураженні скелетних м'язів, прееклампсії, підвищеному метаболізмі в кістковій тканині. Зниження рівня ЛФ притаманне для: анемії, цинги, гіпотиреозу.

Яка потрібна підготовка до дослідження

За добу до взяття крові необхідно виключити прийом алкоголю, за 1 годину - паління. Взяття крові на аналізи бажано проводити натщесерце в ранкові години. Між останнім прийомом їжі і взяттям крові повинно пройти не менше 12 годин. Сік, чай, кава не допускаються. Можна пити воду. Необхідно виключити підвищені психоемоційні і фізичні навантаження.

Здати аналіз крові на печінкові проби можна в нашому діагностичному центрі Медіс за доступною ціною. Отримати додаткову інформацію ви можете за номером телефону, вказаним на сайті.

Склад комплексу
Аланінамінотрансфераза (АЛТ); Аспартатамінотрансфераза (АСТ); Гаммаглутамілтрансфераза (ГГТ); Лужна фосфатаза; Білірубін загальний; Білірубін прямий
510 грнЦіна у відділенні
485 грн Ціна онлайн

Перед візитом, будь ласка, ознайомтесь з правилами підготовки до аналізів
Забір біоматеріалу оплачується додатково згідно з прайс-листом. 
Сироватка крові пацієнта зберігається в "МеДіС" протягом 3-х днів для можливості проведення додаткових або повторних досліджень. Як дозамовити дослідження без повторного взяття біоматеріалу?

  КУПИТИ ОНЛАЙН    ЗАПИС НА АНАЛІЗИ 


----------------------------------

МеДіС - Твоя Лабораторія!
Інформація, розміщена на сайті, є об'єктом інтелектуальної власності ПП "МеДіС". При копіюванні інформації ОБОВ'ЯЗКОВЕ посилання на дану сторінку