ВизначенняЕлектроліти крові включають:
- Калій (К)
- Натрій (Na)
- Хлориди (Cl)
Калій - важливий макроелемент, основний внутрішньоклітинний катіон. Основна його кількість знаходиться всередині клітин. Даний елемент бере участь в регуляції роботи серця, нервової системи та м'язів. Міститься переважно в продуктах рослинного походження, всмоктується в тонкому кишечнику та виводиться з сечею ( близько 90%), калом та потом. При недостатньому вживанні К з їжею, швидко наступає його дефіцит в організмі.
Натрій - основний катіон позаклітинного простору, основна функція якого полягає в підтримці нормального осмотичного тиску, який в свою чергу підтримує цілісність клітини. Також даний макроелемент бере участь у підтриманні стабільної роботи нервової, м'язової та серцево-судинної системи. Основним регулятором обміну Na в організмі людини є ренін-ангіотензин-альдостеронова система, вазопресин та натрійуретичний гормон. З організму натрій виводиться нирками та через піт.
Хлорид - основний позаклітинний аніон, який відіграє важливу роль в кислотно-основній рівновазі, підтримує осмотичний тиск, та бере участь в утворенні шлункового соку. Під контролем наднирників та щитоподібної залози відбувається обмін хлоридів. Їх виведення проводится переважно сечею (до 90%), потом та калом.
Додаткова інформаціяДля чого призначається аналіз крові на електроліти
Аналіз крові на електроліти дозволяє оцінити водно-електролітний баланс, кислотно-основну рівновагу та дію осмотичного тиску в плазмі крові. Окрім цього, правильне співвідношення елементів – один із основних аспектів здоров’я людини. Макро- та мікроелементи приймають участь у всіх біохімічних процесах в організмі.
Склад дослідження
Електроліти відносяться до мінеральних сполук, що здатні проводити електричний заряд. У тканинах та крові вони знаходяться у вигляді розчинів солей, допомагають транспортуванню живильних речовин у клітини та відводу продуктів обміну із клітин. Діагностичний центр «МеДіС» пропонує комплексне дослідження, яке включає визначення концентрації:
- Калію (К);
- Натрію (Na);
- Хлоридів (Cl).
Відхилення цих показників від норми свідчить про патологічні процеси у роботі організму, хронічні захворювання або нездоровий спосіб життя.
Комплекс показаний у випадку діагностики захворювань з такими ознаками:
- набряки;
- слабкість;
- порушення серцевого ритму;
- втрата свідомості.
Лікар може рекомендувати аналіз крові на електроліти у разі гострих чи хронічних захворювань внутрішніх органів, а також для відстеження ефективності лікування.
Калій в організмі людини
Підвищена чи низька концентрація впливає на здатність серцевого м’язу до скорочення. Дефіцит мінералу призводить до порушення обмінних процесів, що проявляється:
- хронічною сонливістю;
- загальною слабкістю;
- апатією;
- запамороченням.
У немовлят недостатня кількість калію впливає на ріст та розвиток організму. При завеликих концентраціях у плазмі крові спостерігається порушення серцевого ритму.
Відхилення вмісту натрію
Недостатня концентрація натрію у плазмі крові проявляється такими ознаками:
- м’язові судоми;
- відсутність апетиту;
- порушення всмоктування живильних речовин у кишківнику;
- часте спорожнення сечового міхура;
- дратівливість;
- труднощі у концентрації уваги.
Найчастіше із їжею людина отримує надмірну кількість натрію, а його тривале передозування також призводить до проблем із здоров’ям:
- надмірне потовиділення;
- прискорене сечовипускання;
- спрага;
- гіперактивність;
- набряки;
- гіпертонія.
Такий стан можливий при неврозах, діабеті, порушенні роботи нирок, гіпертонії, тому пацієнти з такими захворюваннями мають заздалегідь контролювати вміст натрію у плазмі крові.
Хлориди
Аніонні сполуки, що знаходяться в організмі переважно у вигляді солей натрію, калію, кальцію, магнію. Вони приймають участь у регуляції кислотно-основних реакцій, осмотичного тиску.
Підвищення рівню хлоридів може свідчити про:
- недостатнє надходження рідини;
- закупорку сечоводів;
- захворювання нирок;
- хронічну або гостру діарею;
- атеросклероз;
- цукровий діабет;
- порушення функції наднирників.
При низькому рівні можливий алкалоз, гіпергідратація. Небезпечним у цьому випадку є ацидоз – порушення кислотно-основного балансу із зниженням рН крові до 7,35 і нижче. Для відстежування ефективності лікування такого стану комплекс може призначатися лікарем раз на 3-4 тижні.
Дослідження електролітів крові
Комплексне дослідження допоможе оцінити загальний стан організму, проконтролювати хід лікування та обмінні процеси. Діагностичний центр «МеДіС» виконує дослідження за 1 робочий день з можливістю зберігання біоматеріалу до 3-х робочих днів – нагода перевірити стан здоров’я з мінімальним відвідуванням лабораторії!