ВизначенняЗдоров'я жінки включає:
- Аланінамінотрансфераза (АЛТ)
- Аспартатамінотрансфераза (АСТ)
- Білірубін загальний
- Гамма-глутамілтрансфераза (ГГТ)
- Глюкоза в сироватці
- Креатинін
- Сечовина
- Тригліцериди
- Фолікулостимулюючий гормон (ФСГ, FSH)
- Холестерин загальний
- HDL-холестерин
- LDL-холестерин
- Коефіцієнт атерогенності
- Загальний аналіз крові з диференційованим підрахунком лейкоцитів (WBC-Diff)
Аланінамінотрансфераза (АЛТ) – це специфічний фермент, який приймає участь у перетравленні білка. Найбільша концентрація АЛТ у печінці. Значно підвищений рівень АЛТ сигналізує про можливі порушення у функціонуванні печінки та її пошкодження.
Аспартатамінотрансфераза (АСТ) - фермент, який широко поширений в тканинах серця, печінки, нирок, скелетної мускулатури, легень, підшлункової залози. Значне підвищення його активності в сироватці може бути прогностичною ознакою інфаркту міокарда, тому рівень АСТ не є специфічним для ураження печінки, якщо його визначають окремо від інших показників.
Високий рівень АЛТ і АСТ сигналізує про пошкодження печінки на тлі захворювань гепатитом, аутоімунних захворювань, прийому гепатотоксичних лікарських засобів.
Білірубін загальний – жовтий гемохромний пігмент, один з основних складових жовчі, який міститься в сироватці у вигляді двох фракцій: прямого, також має назву зв’язаного або кон’югованого та непрямого (вільного або незв’язаного) білірубіну.
При захворюваннях печінки вміст білірубіну в крові збільшується, що в свою чергу спричиняє виникнення жовтяниці.
Гамма-глутамінтрансфераза (ГГТ) – фермент, який бере участь в обміні амінокислот і міститься в печінці, жовчних протоках та нирках. Окрім діагностики захворювань печінки може слугувати перевіркою на зловживання алкоголем.
Глюкоза - важливе джерело енергії організму людини. Потрапляючи в організм з їжею перетворюється в глікоген, який зберігається в печінці, або ж в жирні кислоти. Основним регулятором рівня глюкози в нормі є гормон підшлункової залози. Даний метод передбачає визначення рівня глюкози в сироватці венозної крові.
Креатинін - кінцевий дегідратований продукт обміну креатину. Визначення рівня креатиніну дозволяє оцінити клубочкову фільтрацію. Виділяється лише клубочками, не реабсорбуючись у ниркових канальцях. Тому зниження виведення креатиніну з сечею та підвищення креатиніну в кровi спостерігається у хворих із ураженнями нирок.
Сечовина - кінцевий продукт обміну білків в організмі. Вона видаляється з організму за допомогою клубочкової фільтрації, реабсорбується канальцевим епітелієм нирок і секретується тубулярними клітинами. Дослідження на вміст сечовини в сечі призначають в більшості випадків при встановленні її підвищеного рівня в крові, щоб оцінити видільну здатність нирок.
Тригліцериди – це нейтральні жири, які є основним енергетичним запасом організму. Підвищення їх рівня збільшує ризик захворювання ССС, а також розвитку гострого панкреатиту. Даний показник має важливе діагностичне значення при підозрі на цукровий діабет.
Фолікулостимулюючий гормон - глікопротеїдний гонадотропний гормон гіпофіза. У жінок сприяє дозріванню фолікулів яєчників і стимулює вироблення естрогену. У чоловіків ФСГ сприяє зростанню рівня тестостерону, розвитку сім'яних канальців і дозріванню сперми.
Загальний холестерин – це жироподібна речовина, яка приймає участь у важливих процесах таких як: синтез гормонів (кортизолу, тестостерону, прогестерону та естрогену), процесах травлення, синтезі вітаміну Д, створенні мембран еритроцитів, клітин мозку та печінки. Майже 80% холестерину синтезується печінкою, решта потрапляє в організм з їжею.
HDL-холестерин (ліпопротеїд високої щільності ) - має назву «хорошого», так як не здатний до накопичення на стінках судин, а також поглинає надлишок холестерину та переносить його до печінки для подальшого виведення з жовчю.
Надзвичайно важливим є виключення надмірно жирної їжі з раціону у переддень здачі аналізу, та як і усі решта здається натще.
LDL-холестерин (ліпопротеїд низької щільності) - це з'єднання білків з холестерином, які транспортують останній з печінки до тканин. «Поганим» ліпопротеїдом його назвали тому, що він переносить частки холестерину по всьому організму, а також має здатність накопичуватися на стінці пошкодженої судини, сприяючи утворенню атеросклеротичної бляшки. Надзвичайно важливим є контроль рівня саме ЛПНЩ.
Коефіцієнт атерогенності розраховується за спеціальною формулою. Для цього від загального холестерину віднімають ЛПВЩ після чого ділять на їхню кількість, даний метод дозволяє визначити коефіцієнт поганих жирів за співвідношенням до рівня загального холестерину в організмі.
Загальний аналіз крові з лейкоцитарною формулою (розгорнутий) - відображає загальний стан всієї системи кровотворення, дозволяє загалом оцінити основні функції крові, наявність і активність патологічного процесу в організмі.
Загальний аналіз крові з формулою включає такі показники:
-Моноцити (Mоnocytes)
-Лімфоцити (Lymphocytes)
-Еозинофіли (Eosinophils)
-Базофіли (Basophils)
-Сегментоядерні нейтрофіли (Segmented neutrophils)
-Паличкоядерні нейтрофіли (Band neutrophils)
-Лейкоцити (WBC)
-Еритроцити (RBC)
-Гемоглобін (HGB)
-Гематокрит (HCT)
-MCV (Середній об'єм еритроцитів)
-MCH (Середній вміст гемоглобіну в еритроциті)
-MCHC (Середня концентрація гемоглобіну в еритроциті)
-Тромбоцити (PLT)
-ШОЕ (ESR)