ВизначенняЖіноча онкологічна панель включає:
- Онкомаркер СА 15-3 (молочної залози)
- Онкомаркер CA 19-9 (ШКТ)
- Онкомаркер СА 125 (яйників)
Онкомаркер HE4 (яйників) - Індекс ROMA-IR
Онкомаркер СА 15-3 (молочної залози) - білок глікопротеїн, який використовується для моніторингу перебігу та ефективності лікування раку молочної залози.
Онкомаркер CA 19-9 - високомолекулярний глікопротеїн, в нормі синтезується епітеліальними клітинами шлунково-кишкового тракту. СА 19-9 виводиться з організму виключно з жовчю, тому навіть при незначному холестазі, його рівень може значно зрости. Даний аналіз може допомогти у діагностиці карциноми підшлункової залози, а також при її лікуванні та виявленні метастазів.
Онкомаркер СА 125 - глікопротеїн, який присутній в епітелії яєчників, підшлункової залози, жовчного міхура, шлунка, кишківника, нирок. Маркер раку яєчників та його метастазування.
HE4 (human epididymis protein 4) - людський епідермальний протеїн. Гемотест HE4 дає досить точні результати і дозволяє виявити рак яєчників та ендометрію ще на доклінічній стадії захворювання. В порівнянні з іншими відомими маркерами раку яєчників, саме НЕ4 продемонстрував найбільшу чутливість, зокрема, на ранній стадії захворювання. Показник складає до 75%, тоді як для СА 125 — лише 40%. До того ж за умови наявності доброякісних і запальних гінекологічних захворювань, ендометріозу підвищення рівня НЕ4 не спостерігається. Це свідчить про високу діагностичну специфічність (до 96%) даного онкомаркера для визначення раку яєчників.
Для оцінки ризику злоякісних новоутворень у пацієнток з пухлиноподібними утвореннями в області малого тазу використовується діагностичний алгоритм ROMA. Алгоритм (індекс ROMA) враховує рівні онкомаркерів СА125 і HE4, а також менопаузальний статус пацієнтки, дозволяючи розрахувати вірогідність епітеліального раку яєчників у жінок в пре – і пост менопаузі.
Коли призначають?Даний комплекс використовують для діагностики раку яєчників, матки, ендометрію, молочної та підшлункової залози, шлунка, печінки, прямої кишки, легень, та інших злоякісних новоутворень, диференційної діагностики а також для моніторингу їхнього перебігу та лікування.
РекомендаціїРегулярні аналізи з певною періодичністю призначають для відстеження динаміки процесу і виявлення рецидивів після операції або проведеної терапії. Дуже рідко в разі онкології яєчників показник знаходиться в нормі через те, що клітини пухлини виробляють білок в недостатній кількості.