ВизначенняДослідження "Аменорея" включає:
- 17-оксипрогестерон (17-ОНР)
- Адренокортикотропний гормон (АКТГ)
- Андростендіон
- Глобулін, зв'язуючий статеві гормони (ГЗСГ, СЗГ, SHBG)
- ДГЕА - сульфат
- Загальний тестостерон
- Тестостерон вільний
- Кортизол
- Пролактин (PRL)
- Тиреотропний гормон гіпофізу (ТТГ, TSH)
- Фолікулостимулюючий гормон (ФСГ, FSH)
17-оксипрогестерон - попередник гормону кортизолу, який синтезується наднирниками та бере участь в розщепленні білків, глюкози та жирів а також в підтримці кров’яного тиску. Концентрація 17-ОКП в крові залежить від рівня АКТГ і фази менструального циклу, має добові коливання.
Адренокортикотропний гормон - поліпептидний гормон передньої частки гіпофіза. АКТГ впливає на кору наднирників, тим самим стимулюючи вироблення кортизолу, естрогену і андрогенів.
Андростендіон - попередник статевих гормонів (тестостерону та естрону), який синтезується в наднирниках, яєчках та яєчниках. Приймає участь в статевому дозріванні, відповідає за розвиток чоловічих вторинних статевих ознак. Він є важливим стероїдним гормон жінок при менопаузі. Максимальний рівень андростендіону у жінок припадає на середину менструального циклу, під час вагітності його рівень підвищується.
Глобулін, зв'язуючий статеві гормони - білок, який зв'язує та транспортує статеві гормони (тестостерон та естрадіол). ГЗСГ синтезується в печінці. Статеві гормони, які зв'язані з цим білком, позбавлені активності, вони накопичуються в тканинах організму та циркулюють в кров'яному руслі. Це своєрідний запас гормонів, які при необхідності вивільняються та набувають активності. Рівень ГЗСГ у жінок не залежить від фази менструального циклу. Під час вагітності спостерігають різке підвищення концентрації в третьому триместрі, нормалізація якого спостерігається через 1-3 місяці після пологів.
ДГЕА-сульфат - стероїдний гормон, який синтезується в корі наднирників, а у чоловіків ще й в яєчках. Даний гормон є попередником статевих гормонів, таких як тестостерон та естроген.
Тестостерон загальний - андрогенний гормон, який синтезується в основній мірі в яєчках, а також в корі наднирників та яєчниках у жінок. Його синтез контролює лютеїнізуючий гормон. Тестостерон відповідає за формування вторинних статевих ознак та статеву функцію. У чоловіків рівень тестостерону залежить від віку та часу доби, у пубертатному періоді спостерігається виражене підвищення рівня, у дорослих чоловіків пік тестостерону спостерігається зранку. У жіночому організмі тестостерон є субстратом для утворення естрогенів, коливання його рівня залежить від менструального циклу.
Тестостерон вільний – біологічно активна фракція тестостерону, яка не зв’язана з білками крові. У чоловічому організмі він синтезується клітинами сім’яників, а у жінок – корою надниркових залоз. Вільний тестостерон забезпечує функціонування чоловічих та жіночих статевих органів. У внутрішньоутробний період забезпечує утворення та розвиток первинних статевих ознак, а в період статевого дозрівання вторинних статевих ознак.
Кортизол - гормон кори наднирників, який синтезується під контролем АКТГ. Відіграє важливу роль в метаболізмі білків жирів і вуглеводів та має визначну роль у захисті організму від стресу.
Пролактин - це поліпептидний гормон, який синтезується в передній частці гіпофізу. Пролактин вдіграє важливу роль у формуванні жовтого тіла та стимулює проліферацію молочної залози, а також вироблення молока. Даний гормон контролює секрецію прогестерону та гальмує секрецію фолікулостимулюючого гормону, забезпечуючи нормальний менструальний цикл. Протягом менструального циклу рівень пролактину є більш високим в лютеїнову фазу, ніж в фолікулярну.
Тиреотропний гормон - це основний регулятор функцій щитоподібної залози, який синтезується у передній частці гіпофізу. Основна його функція полягає в підтримці сталого рівня тиреоїдних гормонів.
Фолікулостимулюючий гормон - глікопротеїдний гонадотропний гормон гіпофіза. У жінок сприяє дозріванню фолікулів яєчників і стимулює вироблення естрогену. У чоловіків ФСГ сприяє зростанню рівня тестостерону, розвитку сім'яних канальців і дозріванню сперми.