ВизначенняДослідження "Інсулінорезистенстність" включає:
- Глікований гемоглобін (HbA1с)
- С-пептид
- Індекс HOMA-IR (Homeostasis Model Assessment for Insulin Resistance)
- Інсулін
- Глюкоза в сироватці
Глікований гемоглобін (HbA1c) - біохімічний показник, який відображає середній вміст глюкози крові за три місяці. Як відомо, гемоглобін знаходиться в еритроцитах період життя яких - 120 діб. Вони зберігають пам'ять про число молекул гемоглобіну, що з'єдналися з глюкозою, тому даний тест показує рівень глікемії за тривалий період.
Індекс HOMA-IR - це дослідження, що визначає резистентність до інсуліну шляхом оцінювання вмісту глюкози та інсуліну натще у сироватці крові та розрахунок індексу інсулінорезистентності.
Розрахунок індексу резистентності проводиться за формулою: HOMA-IR = інсулін натще x глюкоза натще / 22,5.
Глюкоза - важливе джерело енергії організму людини. Потрапляючи в організм з їжею перетворюється в глікоген, який зберігається в печінці, або ж в жирні кислоти. Основним регулятором рівня глюкози в нормі є гормон підшлункової залози. Даний метод передбачає визначення рівня глюкози в сироватці венозної крові.
Інсулін - гормон, який секретується бета-клітинами підшлункової залози, і відповідає за підтримання рівня глюкози в крові. Концентрація інсуліну в крові прямо пропорційна рівню глюкози: на зростання рівня глюкози в крові, підшлункова залоза відповідає секрецією інсуліну, який стимулює транспортування глюкози з крові в тканини і органи.
С-пептид - продукт розщеплення проінсуліну. За допомогою якого проводять оцінку рівня інсуліну, який синтезувався в підшлунковій залозі. Частково виводится нирками та не зв'язується з рецепторами печінки, що в свою чергу сприяє більш точному відображенню секреції бета-клітин підшлункової залози. Дане дослідження необхідне для корекції введення дози інсуліну.
Коли призначають?Дане комплексне дослідження призначають для визначення інсулінорезистентності в людей з підозрою на цукровий діабет 2 типу, диференційної діагностики з порушеннями вуглеводного обміну та захворюваннями підшлункової залози.