ВизначенняЛіпідограма – це комплексне дослідження для оцінки стану ліпідного обміну. Так як для оцінки порушень ліпідного обміну самого лише загального холестерину не достатньо, потрібно проводити визначення рівня ЛПВЩ, ЛПНЩ та тригліцеридів, що в сукупності є ліпідограмою. Дозволяє виявити порушення ліпідного (жирового) обміну і оцінити ризик розвитку серцево-судинних захворювань.
До складу ліпідограми належать:
-Холестерин
-HDL-холестерин
-LDL-холестерин
-Коефіцієнт атерогенності
-Тригліцериди
Загальний холестерин – це жироподібна речовина, яка приймає участь у важливих процесах таких як: синтез гормонів (кортизолу, тестостерону, прогестерону та естрогену), процесах травлення, синтезі вітаміну Д, створенні мембран еритроцитів, клітин мозку та печінки. Майже 80% холестерину синтезується печінкою, решта потрапляє в організм з їжею.
Ліпопротеїд низької щільності (LDL-холестерин) – «поганим» ліпопротеїдом його назвали тому, що він переносить частки холестерину по всьому організму, а також має здатність накопичуватися на стінці пошкодженої судини, сприяючи утворенню атеросклеротичної бляшки. Надзвичайно важливим є контроль рівня саме ліпопротеїдів низької щільності.
Ліпопротеїд високої щільності (HDL-холестерин) – має назву «хорошого», так як не здатний до накопичення на стінках судин, а також поглинає надлишок холестерину та переносить його до печінки для подальшого виведення з жовчю.
Тригліцериди – це нейтральні жири, які є основним енергетичним запасом організму. Підвищення їх рівня збільшує ризик захворювання серцево-судинної системи, а також розвитку гострого панкреатиту. Даний показник має важливе діагностичне значення при підозрі на цукровий діабет.
Коефіцієнт атерогенності розраховується за спеціальною формулою. Для цього від загального холестерину віднімають ліпопротеїди високої щільності після чого ділять на їхню кількість. Даний метод дозволяє визначити коефіцієнт поганих жирів за співвідношенням до рівня загального холестерину в організмі.