ВизначенняСкринінг перед операцією (серцево-судинний) включає:
- Аланінамінотрансфераза (АЛТ)
- Аспартатамінотрансфераза (АСТ)
- Білірубін загальний
- Глюкоза в сироватці
- Загальний білок
- Креатинін
- Сечовина
- Коагулограма (згідно Євростандартів)
- Загальний аналіз крові (Complete blood count) з диференційованим підрахунком лейкоцитів на автоматичному гематологічному аналізаторі
Аланінамінотрансфераза (АЛТ) – це специфічний фермент, який приймає участь у перетравленні білка. Найбільша концентрація АЛТ у печінці. Значно підвищений рівень АЛТ сигналізує про можливі порушення у функціонуванні печінки та її пошкодження.
Аспартатамінотрансфераза (АСТ) - фермент, який широко поширений в тканинах серця, печінки, нирок, скелетної мускулатури, легень, підшлункової залози. Значне підвищення його активності в сироватці може бути прогностичною ознакою інфаркту міокарда, тому рівень АСТ не є специфічним для ураження печінки, якщо його визначають окремо від інших показників.
Високий рівень АЛТ і АСТ сигналізує про пошкодження печінки на тлі захворювань гепатитом, аутоімунних захворювань, прийому гепатотоксичних лікарських засобів.
Білірубін загальний – жовтий гемохромний пігмент, один з основних складових жовчі, який міститься в сироватці у вигляді двох фракцій: прямого, також має назву зв’язаного або кон’югованого та непрямого (вільного або незв’язаного) білірубіну.
При захворюваннях печінки вміст білірубіну в крові збільшується, що в свою чергу спричиняє виникнення жовтяниці.
Глюкоза - важливе джерело енергії організму людини. Потрапляючи в організм з їжею перетворюється в глікоген, який зберігається в печінці, або ж в жирні кислоти. Основним регулятором рівня глюкози в нормі є гормон підшлункової залози. Даний метод передбачає визначення рівня глюкози в сироватці венозної крові.
Загальний білок - складається з двох основних компонентів глобулінів та альбуміну. Білки плазми крові синтезуються клітинами печінки та тканинними макрофагами. Білок в організмі людини виконують безліч функції та є важливим біохімічним показником.
Креатинін - кінцевий дегідратовани продукт обміну креатину. Визначення рівня креатиніну дозволяє оцінити клубочкову фільтрацію. Виділяється лише клубочками, не реабсорбуючись у ниркових канальцях. Тому зниження виведення креатиніну з сечею та підвищення креатиніну в кровi спостерігається у хворих із ураженнями нирок.
Сечовина - кінцевий продукт обміну білків в організмі. Вона видаляється з організму за допомогою клубочкової фільтрації, реабсорбується канальцевим епітелієм нирок і секретується тубулярними клітинами. Дослідження на вміст сечовини в сечі призначають в більшості випадків при встановленні її підвищеного рівня в крові, щоб оцінити видільну здатність нирок.
Коагулограма- це комплексний аналіз крові для оцінки гемостазу. Завдяки йому можна своєчасно виявити проблеми системи згортання крові та запобігти виникненню наслідків цих проблем, в першу чергу це кровотечі або підвищене згортання крові.
Складові коагулограми:
-Протромбіновий час (PT)
-Протромбіновий індекс (РІ)
-Міжнародне нормалізоване відношення (МНВ, INR)
-Загальний Фібриноген (Fibrinogen)
-Активований частковий тромбопластиновий час (АЧТЧ, APTT)
Загальний аналіз крові (клінічний) - кількісне та якісне дослідження форменних елементів крові. Підрахунок лейкоцитарної формули здійснюється на автоматичному геманалізаторі. Кількісний та якісний аналіз картини крові дозволяє загалом оцінити основні функції крові, наявність і активність патологічного процесу в організмі.
Показники:
-Лейкоцити (WBC)
-Еритроцити (RBC)
-Гемоглобін (Нb)
-Гематокрит (HCT)
-Cередній об’єм еритроцитів (МСV)
-Cередній вміст гемоглобіну в еритроциті (MCH)
-Cередня концентрація гемоглобіну в еритроциті (MCHC)
-ШОЕ (ESR)
Диференційований підрахунок лейкоцитарної формули на автоматичному гематологічному аналізаторі:
-Тромбоцити (PLT)
-Лімфоцити, абс. (Lymph#, Г/л): абсолютна кількість лімфоцитів
-Лімфоцити (Lymphocytes), відн.%: відсотковий вміст лімфоцитів
-Гранулоцити (Granulocytes), абс. (Gran#, Г/л ): абсолютна кількість гранулоцитів
-Гранулоцити (Granulocytes), відн.%: відсотковий вміст гранулоцитів
Показники, які входять до ЗАК:
Гематокрит - це відношення об'єму еритроцитів до об'єму крові.
Гемоглобін - це основний компонент еритроцитів, що забарвлює кров у червоний колір і доставляє кисень до всіх органів і тканин.
Гранулоцити - клітини крові з фракції лейкоцитів, характерною мікроскопічною ознакою яких є наявність кольорових гранул.
Еритроцити. Їх ще називають червоні кров’яні тільця, клітини, що втратили ядро. Вони містять гемоглобін і транспортують кисень. Норма еритроцитів для чоловіків – 4-5,1 x10*12, для жінок – 3,7-4,7 x10*12.
Лейкоцити, або білі кров’яні тільця. Основна їх функція полягає в захисті організму від мікробів і чужорідних речовин.
Лімфоцити – борються з чужорідними клітинами й білками, вірусними інфекціями, виділяють у кров антитіла і блокують антигени.
Тромбоцити. Основна їх функція – участь у згортанні крові, захисній реакції організму на пошкодження і запобігання втраті крові.
ШОЕ (швидкість осідання еритроцитів). Відхилення ШОЕ від норми може бути ознакою запального або патологічного процесу, що протікає в організмі.
Середній об’єм еритроцитів, середній вміст гемоглобіну в еритроцитах, середня концентрація гемоглобіну в еритроцитах - здебільшого використовуються для діагностики та диференційної діагностики анемій.