Профілактика цукрового діабету

29.12.2015
Профілактика цукрового діабету

Станом на 2013 р. в Україні кількість зареєстрованих хворих на цукровий діабет перевищує 1 300 000 осіб. І лише 50% захворювань є діагностовано. У структурі ендокринних захворювань цукровий діабет посідає друге місце (31,88%) після патології щитоподібної залози (46, 67%).

Донедавна вважалося, що запобігти цукровому діабету неможливо. Однак наука не стоїть на місці, розробляються все нові й ефективні методи профілактики цього захворювання.

У нормі рівень глюкози в крові коливається в межах 3 — 6 ммоль/л вранці після сну та 6-7 ммоль/л після їжі. Це відбувається завдяки тому, що підшлункова залоза виробляє інсулін залежно від рівня глюкози в крові.

Класифікують діабет 1-го (вроджений) та 2-го (набутий) типу.

До групи ризику виникнення діабету 2-го типу належать особи старше 40 років, з надлишковою вагою, малорухомим способом життя та входять жінки, які значно поправилися за період вагітності, які народили дитину понад 4.5 кг. У період вагітності у них часто виявляється порушення толерантності до глюкози. Після пологів вага їхня приходить в норму і вуглеводний обмін нормалізується. Але через 10-20 років виявляється цукровий діабет II типу, якщо жінка не стежить за масою тіла.

На сьогоднішній день вважається доведеною генетична схильність до цукрового діабету

До основних симптомів діабету  належать:

  1. Поліурія (посилене виділення сечі)

  2. Полідипсія (постійна невгамовна спрага) 

  3. Схуднення (особливо характерно для діабету першого типу) або ожиріння

  4. В деяких випадках погіршення зору.

Принципи профілактики цукрового діабету:

А) Дієта. Раціон людини з підвищеною масою тіла має включати страви з овочів і фруктів з низьким вмістом глюкози. Рекомендовано страви з капусти, цвітної або білокачанної, моркви, кабачків, огірків, помідорів, буряка, редиски, зеленої квасолі, брукви, болгарського перцю, баклажанів, салату, яблук, ягід, цитрусів. Чай, відвари трав, компоти, неміцна кава - як напої. З білкових страв виключити м’ясо жирних сортів, шкіру і жир м’яса птахів, смажені страви. Вживайте рибу, нежирні сорти м’яса, морепродукти у вареному, тушкованому, запеченому вигляді. Строго обмежується споживання білого хліба, макаронних виробів, круп, картоплі, жирних продуктів (особливо масла), солодощів, гострих, пряних і копчених страв.

Б) Помірні фізичні навантаження. Людині середнього та старшого віку не варто ставити над собою експериментів у вигляді інтенсивного фізичного навантаження. Цілком достатньо щоденної пішої прогулянки або плавання в своє задоволення.

В) Нормалізація психоемоційного стану. У цьому питанні головний помічник - це ви самі. Часті стреси на постійне емоційне напруження можуть спричинити виникнення діабету. Тому рекомендовано регулярно відпочивати та ходити у відпустку, не хвилюватися та свідомо контролювати свої емоції.

Г) Регулярні профілактичні обстеження дозволять виявити та запобігти розвитку захворювання на початкових стадіях. До таких обстежень належить періодичний контроль рівня цукру в крові експрес методами або виконанням звичайного біохімічного аналіз крові на глюкозу. У випадку захворювання на цукровий діабет, для моніторингу стану організму рекомендовано проводити дослідження на глікований гемоглобін, який прокаже середній рівень глюкози в крові за останні три місяці, а також аналіз сечі на вміст ацетону.

Аналіз на C-пептид, що утворюється при розщепленні проінсуліна пептидазами, може свідчити про зниження вироблення інсуліну або  завищені його показники - про можливу наявність інсуліноми.

Необхідно пам’ятати, що будь-яке захворювання може спровокувати порушення вуглеводного обміну. Тому правильне і своєчасне лікування всіх хвороб є профілактикою цукрового діабету II типу.

Новини
Нове відділення у м. Галич

Відкриття нового відділення у м. Галич. І з цієї нагоди "Дерево знижок"(знижки до 50%).

Нове дослідження: Рідинна цитологія ПАП-тест

Вводимо нове дослідження для дослідження - рідинна цитологія ПАП-тест з автоматизованим скринінгом.

АКЦІЯ МІСЯЦЯ: -20% на Глікований гемоглобін

Рівень цукру у крові повинен знати кожен! А ти знаєш свій рівень цукру? Чудова нагода дізнатись.

Independence Swim 2020

Раді були спостерігати за Вашими перемогами та зусиллями. Завжди приємно бути партнерами на таких заходах.

Графік роботи на 24 серпня 2020 року

Перелік відділень, які працюватимуть на День Незалежності України. 

Читати всі новини