АКЦІЯ МІСЯЦЯ: Бореліоз | Якщо кусав кліщ

31.05.2021
АКЦІЯ МІСЯЦЯ: Бореліоз | Якщо кусав кліщ

Щорічно в теплий весняно-літній період у лісах і парках активізуються кліщі, чиїх укусів людині слід остерігатися під час відпочинку на природі. Вони живуть в землі, залазять по траві на своїх жертв, і можуть бути переносниками бактерій борелій (Borrelia burgdorferi) та ще кількох десятків потенційних патогенів. Коли людину кусає інфікований кліщ, борелії можуть потрапити в кров, оселитися в організмі та викликати хворобу Лайма (бореліоз).

В Україні приблизно кожен третій кліщ є переносником бореліозу. Це досить багато, і нашу місцевість уже можна назвати осередком гіперендемічного зоонозу.

Однак, для передачі борелій з кишківника кліща до його ротового апарату, і звідти в кров людини — потрібно щонайменше 24 години, а щоб напевне то 72. Річ у тому, що для потрапляння в людину бореліям потрібно мігрувати з кишківника кліща до слинних залоз, змінити поверхневі антигени і стати придатними для іншого “господаря”, а тоді аж потрапити в кров. Отже, чим менше кліщ був на людині (навіть занурений в шкіру) то менша ймовірність зараження.

 

Саме тому МеДіС у червні підготував для Вас Акцію місяця – «Бореліоз | Якщо вкусив кліщ»

Червнева Акція місяця включає:

  • Антитіла IgG до борелії (Borrelia burgdorferi)
  • Антитіла IgM до борелії (Borrelia burgdorferi)
  • Загальний аналіз крові з диференційованим підрахунком лейкоцитів.

  КУПИТИ ОНЛАЙН    ЗАПИС НА АНАЛІЗИ 

Вартість Акційного комплексу 435 грн.
Акція діє з 01.06.2021 до 30.06.2021 (включно).

 

Які ж симптоми у хвороби Лайма?

В англомовних настановах мова передусім йде про локальний прояв інфекції — повзучу еритему. Це кругла зона почервоніння шкіри, що згодом більшає до розміру близько 15 см в діаметрі та нагадує мішень. Центром еритеми часто буває саме місце укусу кліща, але бувають і системні еритеми, тобто зміни шкіри в різних місцях. Вона розвивається приблизно у 80-89% заражених бореліями людей, і за 4 тижні минає без терапії антибіотиками.

Підвищення температури. Ранні загальні симптоми подекуди нагадують застуду. Інфекція викликає запалення і підвищення температури, тому людям, що зняли з себе кліща, лікарі радять міряти температуру впродовж тижня.

Інші симптоми хвороби Лайма специфічніші та неприємніші: біль в м’язах та голові, параліч лицевого нерва, біль в суглобах, запалення міокарду (міокардит), ураження клапанів серця (ендокардит). Це уже системні прояви інфекції, і вони можуть проявлятися не одразу.

Профілактика

  • Якщо ви зібралися на прогулянку обирайте одяг із довгими рукавами, світлого кольору, штани та шкарпетки.
  • Для захисту використовуйте репелент — спеціальний засіб, що відлякує кліщів. Він продається у вигляді аерозолю, мазі тощо. Дотримуйтеся інструкції з використання засобу. Обов’язково зверніть увагу на тривалість дії та не забувайте використовувати його повторно.
  • На прогулянці тримайтеся ближче до центру стежки та не заходьте у траву обабіч: саме там кліщів найбільше.
  • Увага: коли кліщ чіпляється до вашого одягу, то залишається нерухомим, аж доки ви припините активно рухатись, сядете чи ляжете. Саме тоді нападник починає шукати місце прикріплення до тіла — повільно переміщується знизу вгору. Цей процес може тривати від 30 хв до трьох і більше годин.
  • Оглядайте себе та своїх близьких щодвігодини прогулянки. Відчути укус кліща майже неможливо: тварина виділяє анестетик, що знеболює укус.
  • Одразу після повернення додому ще раз огляньте дітей, тварин і себе: найкраще це зробити в білій ванні з добрим освітленням.
  • Одяг, який ви зняли, слід ретельно почистити і випрати.

 

Аналізи

Щоб точно дізнатися, чи хворі ви на бореліоз (або хворіли), медики використовують імуноферментний аналіз (ІФА) виявлення антитіл до борелії (Borrelia burgdorferi).

Після контакту з новим для організму збудником (бореліями), перші антитіла класу М з’являться днів за 10, а класу G — через 4-6 тижнів після зараження, проте максимальна їх кількість синтезується через 2-3 місяці після появи ранніх симптомів. Після успішного антимікробного лікування титр антитіл IgG протягом 2-4 місяців знижується, але циркулюватиме в крові протягом тривалого часу (від місяців до років).

За динамікою появи антитіл різних класів оцінюють, коли людина була інфікованою (давно чи нещодавно), чи була вона взагалі (особливо коли про кліщів пацієнти нічого не пригадують, а симптоми є. Нагадаємо, хронічна, розсіяна хвороба Лайма це важка хвороба з різними можливими симптомами). В разі своєчасного лікування на ранній стадії, ймовірність розвитку хронічної форми досить низька, до 5%.

  КУПИТИ ОНЛАЙН    ЗАПИС НА АНАЛІЗИ 

МеДіС - Твоя Лабораторія!

Новини
АКЦІЯ МІСЯЦЯ! Діагностика паразитарних захворювань

Паразитарні захворювання найчастіше асоціюються із дітьми, проте дорослі теж мають ризик захворіти. Впродовж життя майже кожна людина хворіє на паразитарне захворювання.

Акція "Діагностика хвороби Лайма"

Настає тепла пора року, з’являється висока рослинність, що символізує про початок сезону активності кліщів. В Україні приблизно кожен третій кліщ є переносником бореліозу.

АКЦІЯ МІСЯЦЯ: Діагностика щитоподібної залози

З новою Акцією Місяця перевірте чи Ваша щитоподібна залоза в гармонії.

Читати всі новини