Гормони щитоподібної залози | На що вони вказують?

11.02.2021
Гормони щитоподібної залози | На що вони вказують?

Щитоподібна залоза - найбільший ендокринний орган, який розташований на передній поверхні шиї. Складається з правої та лівої часток, які з'єднані між собою перешийком, має вигляд метелика. Передовою функцією якої є синтез трийодтироніну (Т3 вільний) та тироксину(Т4 вільний). Діяльність залози регулюється роботою гіпофізу, епіфізу та гіпоталамусу. Основним гормоном гіпоталамуса, який регулює роботу тиреоїдної системи є тиреоліберин, а основним регулятором роботи ЩЗ є тиреотропний гормон гіпофізу.

 

  КУПИТИ ОНЛАЙН    ЗАПИС НА АНАЛІЗИ 

Отож, для початку поговоримо про тиреотропний гормон. ТТГ - це основний регулятор функцій щитоподібної залози, який синтезується у передній частці гіпофізу. Основна його функція полягає в підтримці сталого рівня тиреоїдних гормонів. Коли вміст цих гормонів в крові знижується, гіпоталамус вивільняє гормон, який стимулює секрецію ТТГ гіпофізом. Синтез та секреція тиреотропного гормону стимулюється рилізинг-гормоном гіпоталамуса у відповідь на зниження рівня циркулюючих Т3 та Т4. Порушення функції гіпофізу може призвести до підвищення або зниження рівня тиреотропного гормону.При збільшенні його концентрації тиреоїдні гормони потрапляють в кров у значно збільшеній кількості, що в свою чергу призводить до гіпертиреозу. Симптомами гіпертереозу є : тахікардія, тривога, дратівливість, схудення, загальна слабкість, підвищена втомлюваність, безсоння, зниження зору, набряк повік, діарея. В протилежному випадку, коли рівень тиреоїдних гормонів знижується – розвивається гіпотиреоз. Основними симпомами гіпотиреозу є: брадикардія, набряки, сухість шкіри, слабкість, випадіння волосся, погіршення пам'яті, порушення менструального циклу. Так як аналіз даного показника має надзвичайно важливе прогностичне значення, важливо здавати його натще зранку , адже саме з 2-6 години його концентрація найвища. Також важливим є уникнення будь яких емоційних та фізичних навантажень.

тиреотропний гормон. ТТГ

Трийодтиронін (Т3) - гормон, який виробляється фолікулярними клітинами щитоподібної залози. Стимулює поглинання кисню тканинами і синтез в печінці вітаміну А, знижує концентрацію холестерину в крові, підвищує виведення кальцію, прискорює обмін білку, сприяє всмоктуванню вітаміну В12 в кишківнику. Підвищення рівня Т3 характерене для: йододефіциту, тиреоїдиту, ендемічного зобу або раку щитоподібної залози. Також його підвищення може спостерігатися при станах, не пов'язаних зі щитовидною залозою: гемодіалізі, хронічних хворобах печінки і нефротичному синдромі. Зниження рівня спостерігається при гіпотиреозі, тиреоїдиті, післяопераційних станах, дієтах з низьким вмітом білку.

Трийодтиронін (Т3)

Тироксин (Т4) - гормон, який посилює тканинний обмін, споживання кисню та синтез білку. Максимальна концентрація даного гормону з 8 до 12 години ранку. Під час вагітності у жінок під дією естрогену рівень тироксину постійно зростає і досягає максимального значення у третьому триместрі, що важливо пам'ятати під час інтерпретації результатів. Причинами зниження рівня є:первинний гіпотиреоз, аутоіммунний тиреоїдит, ендемічний зоб, резекція щитовидної залози, виснаження, йододефіцит. Підвищення рівня характерне для : дифузного токсичного зобу, тиреоїдиту, аденоми щитовидної залози, ожиріння, захворювання нирок.

Тироксин (Т4)

Для скринінгу хронічного аутоімунного захворювання щитоподібної залози проводять дослідження титру антитіл до пероксидази щитовидної залози та антитіла до тиреоглобуліну.

Для початку ми з’ясуємо, що ж таке тиреоїдна пероксидаза:

Тиреоїдна пероксидаза - це фермент, що приймає участь у синтезі Т3 та Т4, а також каталізує окислення неорганічного йоду і зв’язує йодовані тирозини.
Антитіла до пероксидази - є аутоантитілами да цього ферменту. Даний тест є одним з найбільш чутливих у діагностиці аутоімунних захворювань щитовидної залози.
Підвищення титру АнтиТПО і рівня ТТГ є прогностичною ознакою гіпотиреозу в майбутньому. Найвищий рівень даного показника спостерігається у пацієнтів з тиреоїдитом Хашимото. Підвищення рівня також характерно для: дифузного та вузлового токсичного зобу, ідіопатичного гіпотиреозу, підгострого та аутоімунного тиреоїдиту, післяпологової дисфункції щитовидної залози.
Зниження рівня Анти ТПО свідчить про позитивну динаміку лікування. Антитіла до тиреопероксидази варто здавати разом з антитілами до тиреоглобуліну. Але для того, щоб зрозуміти, що ж це за антитіла, з’ясуємо що таке тиреоглобулін.

Антитіла до пероксидазиТиреоглобулін - це білкова матриця, на якій синтезуються тиреоїдні гормони та є головною складовою колоїду фолікулів щитоподібної залози. Даний аналіз призначається в якості онкомаркера після радикального видалення залози, при лікуванні карциноми, для виявлення та моніторингу перебігу тиреоїдиту, а також для оцінки йододефіцитного статусу.
Важливо проводити діагностику спільно з антитілами до тиреоглобуліну.

Тиреоглобулін

Антитіла до тиреоглобуліну – специфічні імуноглобуліни, спрямовані проти попередника гормонів щитоподібної залози. Даний аналіз є дуже важливим у діагностиці дифузного токсичного зобу та гіпотиреозу внаслідок аутоімунного тиреоїдиту. Також є незамінним у гінекологічній практиці при підозрі на порушення репродуктивної функції, за наявності симптомів захворювань щитоподібної залози у вагітних.
Дещо підвищений рівень в нормі може спостерігатися у жінок, які приймають комбіновані оральні контрацептиви.

 Антитіла до тиреоглобуліну

Також, з метою диференційної діагностики тиреотоксикозу, діагностики та моніторингу ефективності лікування дифузного токсичного зобу визначають титр антитіл до рецепторів тиреотропного гормону.  Дані рецептори розташовані на епітеліальних клітинах щитоподібної залози. Їхнє основне завдання полягає у зв’язуванні тиреотропного гормону і виконанні його біологічної дії. При порушенні роботи імунної системи, з метою захисту організму, починають вироблятися антитіла до рецепторів тиреотропіну, внаслідок чого блокується синтез ТТГ, що в свою чергу призводить до підвищення рівня Т3 та Т4.
Даний показник є незамінним маркером дифузного токсичного зобу.

  КУПИТИ ОНЛАЙН    ЗАПИС НА АНАЛІЗИ 

Ну що ж, тепер Ви тісніше познайомились із роботою Вашої щитовидної залози!

Слідкуйте за здоров’ям Вашого метелика, адже він володіє величезною захисною функцією.

 

Новини
Акційна пропозиція для матусь

Вітаємо наших чудових матусь із Днем матері!

АКЦІЯ МІСЯЦЯ | Діагностика алергії

Підступна алергія має здатність не тільки маскуватися під інші захворювання, а й провокувати ускладнення, тож важливо вчасно звернутися до лікаря, аби не зазнати поразки у боротьбі за власне здоров'я!

Графік роботи на Великодні свята 2022 року

21.04.2022

Повідомляємо графік роботи, щоб ви могли запланувати свій візит у МЕДІС під час Великодніх свят.

Читати всі новини