Ліпідограма | Чи такий вже поганий той холестерин?

29.01.2020
Ліпідограма | Чи такий вже поганий той холестерин?

 В Україні однією з основних причин смертності є захворювання серцево-судинної системи. Найчастішим фактором розвитку даної патології є нездоровий спосіб життя – куріння, зловживання алкоголем, недостатня фізична активність.

Дана проблема пов’язана з невчасною діагностикою та зверненням за медичною допомогою.  

 

 

Важливим компонентом діагностики захворювань серця та судин є ліпідограма.

Ліпідограма – це комплексне дослідження для оцінки стану ліпідного обміну. Так як для оцінки порушень ліпідного обміну самого лише загального холестерину не достатньо, потрібно проводити визначення рівня ліпопротеїдів високої щільності, ліпопротеїдів низької щільності та тригліцеридів, що в сукупності є ліпідограмою.

Один з компонентів даного комплексу є власне сам холестерин. Холестерин – це жироподібна речовина, яка життєво необхідна нашому організму, адже приймає участь у важливих процесах таких як: синтез гормонів (кортизолу, тестостерону, прогестерону та естрогену), процесах травлення, синтезі вітаміну Д, створенні мембран еритроцитів, клітин мозку та печінки. Майже 80% холестерину синтезується печінкою, решта потрапляє в організм з їжею.

Комбінація білків і холестерину носить назву ліпопротеїдів. «Поганий» і «хороший» холестерин, тобто ліпопротеїди низької та високої щільності.

Ліпопротеїд низької щільності (LDL-холестерин) – «поганим» ліпопротеїдом його назвали тому, що він переносить частки холестерину по всьому організму, а також має здатність накопичуватися на стінці пошкодженої судини, сприяючи утворенню атеросклеротичної бляшки. Надзвичайно важливим є контроль рівня саме ліпопротеїдів низької щільності.

Ліпопротеїд високої щільності (HDL-холестерин) – має назву «хорошого», так як не здатний до накопичення на стінках судин, а також поглинає надлишок холестерину та переносить його до печінки для подальшого виведення з жовчю.

Тригліцериди – це нейтральні жири, які є основним енергетичним запасом організму. Підвищення їх рівня збільшує ризик захворювання серцево-судинної системи, а також розвитку гострого панкреатиту. Даний показник має важливе діагностичне значаення при підозрі на цукровий діабет.

Коефіцієнт атерогенності розраховується за спеціальною формулою. Для цього від загального холестерину віднімають ліпопротеїди високої щільності після чого ділять на їхню кількість. Даний метод дозволяє визначити коефіцієнт поганих жирів за співвідношенням до рівня загального холестерину в організмі.
Підвищення рівня коефіцієнту більше 4 може свідчити про осідання та накопичення холестерину в середині судинних магістралей.

Так як про негативні наслідки підвищення рівня холестерину знають всі, то далеко не кожен знає, що знижений рівень холестерину – це теж проблема. Адже у людей з такою проблемою частіше виникають проблеми з гормональним балансом, нормальним перебігом вагітності та менструації, можуть з’являтися симптоми депресії.

За для підтримки рівня холестерину в нормі, та уникнення ризику розвитку захворювань, які пов’язані з ним важливо правильно харчуватися: вживати більше овочів, фруктів, цільнозернових продуктів, зменшити кількість тваринних жирів у своєму раціоні. Підтримувати нормальну вагу, займатися спортом та більше гуляти на свіжому повітрі, позбутися шкідливих звичок та намагатися уникати стресових ситуацій.

Отже, не забувайте про профілактику та вчасну діагностику, адже це основний внесок у ваше здоров’я!  

І про лайки не забувайте.

Новини
АКЦІЯ МІСЯЦЯ: Три гормони + вітамін D

Поганий настрій? Втома? А гормони у нормі? А вітамін D? 

Важливо! Зміна у графіку роботи деяких відділень на 13.02.2021

У зв'язку із погодніми умовами 13 лютого не працюватимуть відділення у м. Галич, м. Буськ, м. Калуш, м. Городок та смт Східниця.

АКЦІЯ МІСЯЦЯ: Профілактика цукрового діабету

Цукровим діабетом хворіти може кожен. Важливе значення у боротьбі з цукровим діабетом має вчасна діагностика.

Запрошуємо у нове відділення у м. Дрогобич

Відкрили нове відділення у м.Дрогобич. Чекаємо Вас тепер і на вул. Шевченка,37! 

Запрошуємо Вас у відділення у м. Коломия

Чекаємо Вас у відділенні, яке знаходиться у м. Коломия на вул. Гетьмана Івана Мазепи, 46.

Читати всі новини