Правда про холестерин, яку ви навряд чи знали

Холестерин – жироподібна органічна речовина з групи стеринів тваринного походження. З хімічної точки зору, це ненасичений спирт.

Характерна хімічна властивість – здатність до утворення молекулярних комплексів з багатьма солями, кислотами, амінами, білками та ін. Більша частина холестерину в тканинах тварин присутня у вигляді ефірів жирних кислот.

До речі:

В рослинах холестерину немає , тому напис на пляшці олії «не містить холестерину» – щира правда. У рослин є інші стерини, відомі під загальною назвою фітостеринів, за структурою молекули схожі на стероїдні гормони. Їх часто додають у косметику замість заборонених для цієї мети людських гормонів. 

Ми говоримо «холестерин» – маємо на увазі «атеросклероз». Ми говоримо «атеросклероз» – маємо на увазі «холестерин». А чи справедливо це? Насправді холестерин слід було б зарахувати як мінімум до вітамінів! Нормальне функціонування цілого ряду життєво важливих систем організму людини неможливо без холестерину.

Холестерин необхідний в якості будівельного матеріалу для клітинних мембран при діленні клітин. Особливо важливий він для зростаючого дитячого організму. Жодна клітина нашого організму не може обійтися без нього, так як «холестериновий каркас» становить основу клітинних мембран, регулює їх проникність і активність мембранних ферментів.

Від кількості холестерину в мембрані певною мірою залежить міцність клітини, її здатність до виживання. Він захищає внутрішньоклітинні структури від руйнівної дії вільних кисневих радикалів, які утворюються при обміні речовин і під впливом зовнішніх факторів.

Материнське молоко багате холестерином. Діти потребують багатих жирами і холестерином продуктів, у тому числі для повноцінного розвитку мозку і нервової системи.

За даними радіонуклідних досліджень, в організмі людини міститься до 350 грамів цієї речовини: 90% в тканинах і 10% – в крові. Близько 20% від загальної кількості холестерину в організмі міститься в головному і спинному мозку – він є структурним компонентом мієлінової «ізоляції» нервів. У плазмі крові він знаходиться у вигляді складних ефірів з вищими жирними кислотами і служить переносником при їх транспорті.

В печінці із холестерину синтезуються жовчні кислоти, необхідні для емульгування і всмоктування жирів у тонкому кишечнику. На ці цілі щодня витрачається 60-80% холестерину, який утворюється в організмі.

Холестерин є «сировиною» для виробництва стероїдних гормонів кори надниркових залоз (гідрокортизону і альдостерону), а також жіночих та чоловічих статевих гормонів (естрогенів і андрогенів). У чоловіків, що є прихильниками бесхолестеринових продуктів,  це може бути небезпечним для сексуальної активності, а у жінок, дуже активних у боротьбі з холестерином, нерідко настає аменорея. Особливо безглуздо дотримання безхолестериновою дієти жінками дітородного віку, оскільки до настання менопаузи жіночі статеві гормони просто не дають холестерину відкладатися на стінках судин.

Холестерин – попередник жиророзчинного вітаміну D,  необхідного для обміну кальцію. Це особливо важливо для кісткових тканин, нервової системи, вироблення інсуліну, підтримання м'язового тонусу, мінерального обміну, системи імунітету, а також для нормального росту і розвитку дитини.

Холестерин необхідний для нормальної діяльності серотонінових рецепторів у мозку.

Серотонін – речовина, яка відповідає за гарний настрій. Низький рівень холестерину пов'язують з депресією, агресивною поведінкою і тенденцією до суїциду. Особливо гостро це проявляється у літніх людей.

Люди похилого віку з низьким вмістом холестерину впадають у меланхолію в три рази частіше, ніж їх ровесники, у яких холестерин в нормі. Нещодавно американські вчені довели, що ті люди, яким вдавалося  знизити рівень холестерину, найчастіше потрапляли в аварії з летальним результатом, кінчали життя самогубством, ставали жертвами насильства.

Хімічним сигналом, за допомогою якого гліальні клітини мозку спонукають нейрони до утворення нових синапсів, виявився холестерин. Дослідники з Бостонського університету довели, що зниження вмісту холестерину в крові загрожує зниженням інтелектуальних здібностей людини.  

Як показали результати, отримані вченими з Гарвардського університету, високий вміст холестерину, пов'язаного з «хорошими» ліпопротеїдами високої щільності (ЛПВЩ), на 30-40% знижує ризик розвитку хвороби Альцгеймера в порівнянні з людьми тієї ж вікової групи з середньостатистичним рівнем холестерину. Ліпопротеїди – це складні білки (протеїни), до складу молекул яких входять жири (ліпіди).

Оскільки холестерин настільки важливий для нормальної життєдіяльності організму, надходження його з їжею (екзогенний холестерин) доповнюється синтезом в клітинах майже всіх органів і тканин (ендогенний холестерин).

Особливо багато його утворюється в печінці (80%), у стінці тонкої кишки (10%) і шкіри (5%). Вимірювання і розрахунки показують, що тільки одну третину необхідного холестерину наш організм отримує з їжею, а дві третини виробляються клітинами тіла. Щодня в організмі людини синтезується 0,7-1 г холестерину – в два рази більше, ніж ті приблизно 0,3-0,5 м, які надходять з їжею.

Відносно невеликий надлишок або недолік холестерину в раціоні організм компенсує зміною синтезу власного холестерину. Про наслідки значного недоліку ми вже сказали. А от шкода помірно надлишкового і навіть нормального надходження холестерину з їжею дуже перебільшена. Але ця тема - у наступній статті.

 

Новини
Акційна пропозиція для матусь

Вітаємо наших чудових матусь із Днем матері!

АКЦІЯ МІСЯЦЯ | Діагностика алергії

Підступна алергія має здатність не тільки маскуватися під інші захворювання, а й провокувати ускладнення, тож важливо вчасно звернутися до лікаря, аби не зазнати поразки у боротьбі за власне здоров'я!

Графік роботи на Великодні свята 2022 року

21.04.2022

Повідомляємо графік роботи, щоб ви могли запланувати свій візит у МЕДІС під час Великодніх свят.

Читати всі новини