Про що говорить загальний аналіз крові?

11.01.2020
Про що говорить загальний аналіз крові?

 

 А чи знаєте Ви скільки всього можна дізнатись завдяки загальному аналізу крові? Це найбазовіший показник у діагностиці захворювань.

 Загальний аналіз крові (ЗАК) – це один з найпростіших аналізів, проте завдяки йому досвідчений лікар може виявити різноманітні відхилення та стати на кілька кроків ближче до постановки правильного діагнозу.

 

ОНЛАЙН ЗАПИС НА будь-які АНАЛІЗИ 

  Основні складові ЗАКу:

 

Еритроцити -  це червоні кров’яні тільця, які містять гемоглобін і завдяки йому транспортують кисень з легень до тканин і виводять вуглекислий газ у зворотному напрямку. 

Надлишок еритроцитів свідчить про захворювання серця та легень. Зниження рівня - про анемію.

Проте зміна кількості еритроцитів не завжди є індикатором захворювання, підвищення рівня притаманне для жителів гірської місцевості, зниження спостерігається під час менструації.

Гемоглобін – один з найважливіших компонентів еритроцитів, який забарвлює кров у червоний колір, основною функцією якого є транспортування кисню до всіх тканин та органів.
Низький рівень гемоглобіну може бути ознакою анемії, неповноцінного харчування та результатом виснажливих дієт. Підвищення гемоглобіну свідчить про нестачу насичення киснем тканин, вроджені вади серця, куріння, значні фізичні та психічні навантаження.

Гематокрит – співвідношення об’єму еритроцитів до рідинної частини крові.
Підвищення може бути наслідком опікової хвороби, перитоніту. Зниження свідчить про анемію.

Такі показники як: середній об’єм еритроцитів, середній вміст гемоглобіну в еритроцитах, середня концентрація гемоглобіну в еритроцитах здебільшого використовуються для діагностики та диференційної діагностики анемій.

  

Тромбоцити – клітини, основна функція яких полягає у згортанні крові.
У людей, які не мають порушень в системі кровотворення, підвищення рівня спостерігається після інтенсивного фізичного навантаження, травматичних пошкоджень, а також у курців. Зниження рівня характерне під час менструації, вагітності, інфекційних захворювань.

ШОЕ (швидкість осідання еритроцитів) – відхилення даного показника від норми свідчить про наявність запального або патологічного процесу в організмі людини. Зазвичай ШОЕ підвищується не відразу, а на 2-4 добу захворювання, при чому максимальне підвищення спостерігається на початку одужання.

Прискорена ШОЕ характерна для інфекційних, запальних захворювань, анемій, вагітності та менструації. Сповільнена характеризує еритроцитози, анафілактичний шок, недостатність кровообігу.

Загалом можна сказати, що ЗАК без підрахунку лейкоцитарної формули доцільніше здавати для діагностики порушень системи кровотворення та анемій.

Лейкоцитарна формула - це відсоткове співвідношення різних видів лейкоцитів. Має велике значення в діагностиці інфекційних та гематологічних захворювань.

Лейкоцити, або як їх ще називають, білі кров’яні тільця, основною функцією яких є захист організму від чужорідних агентів.
Фізіологічне зростання можливе при вагітності, після фізичного та психоемоційного перенавантаження. Лейкоцитоз, тобто підвищення рівня, характерний для бактерійних інфекцій, запалення, інтоксикації та алергії. Лейкопенія (зниження) є ознакою вірусних інфекцій та анафілактичного шоку.

Базофіли – так звані «тучні клітини», які беруть участь у запальних процесах та алергічних реакціях. Збільшення кількості яких притаманне для вітряної віспи, алергічних реакцій, хронічних захворювань шлунково-кишкового тракту, хвороб крові

Еозинофіли – беруть участь у боротьбі за паразитарними інвазіями та алергією.
Підвищення рівня еозинофілів характерне для паразитарних захворювань, бронхіальної астми, алергій, екземи, скарлатини. Зниження - для черевного тифу, дизентерії, сепсису.

Нейтрофіли – забезпечують боротьбу з бактерійними інфекціями та видалення загиблих клітин в результаті цієї боротьби. В крові присутні сегментоядерні  та невелика кількість паличкоядерних нейтрофілів.
Діагностичне значення мають такі зміни як:
- зсув вліво – збільшення в  крові паличкоядерних нейтрофілів, відображає важкість патологічного процесу. Зсув лейкоцитарної формули вліво є прогностичною ознакою інфекційних захворювань, стану після кровотеч та захворювань крові.
- зсув вправо – збільшення частки сегменточядерних нейтрофілів спостерігається при спадковій гіперсегментації, мегалобастних анеміях, захворюваннях нирок та печінки.

Лімфоцити – це імунна відповідь організму. Розрізняють Т-лімфоцити та В-лімфоцити.

Підвищення рівня вказує на грип, аденовіруси, інфекційний мононуклеоз, гепатит, кашлюк, вітрянка, краснуха, туберкульоз, дифтерія, сифіліс, токсоплазмоз. Зниження - на імунодефіцитні стани, ниркову недостатність. 

Моноцити – є частиною фагоцитарної системи, виконують функцію видалення чужорідних часток та непрацездатних клітин, приймають участь у запальних процесах та знищенні бактерій.
Збільшення кількості характерне для інфекційного мононуклеозу, вірусних та грибкових інфекцій, туберкульозу, сифілісу, захворювань крові. Зниження - для апластичної анемії, інфекції з нейтропенією.

На будь-які результати також впливають лікарські засоби, тож підвищення чи зниження рівня різних компонентів крові може залежати від їх дії.

Важливо пам’ятати, що кожен організм є особливим і неповторним, тож кожен результат є індивідуальним для різного віку, статі та способу життя.

 

ОНЛАЙН ЗАПИС НА будь-які АНАЛІЗИ 

Також не забувайте про те, що результати аналізу не є діагнозом, а лише потрібним ключем до його встановлення.

Самолікування та самовстановлення діагнозу може нашкодити Вашому організму!

 

P.S. Лайки та підписки на Ютубчику дуже нас тішать. Не шкодуйте - ставте лайк!

Новини
АКЦІЯ МІСЯЦЯ: Три гормони + вітамін D

Поганий настрій? Втома? А гормони у нормі? А вітамін D? 

Важливо! Зміна у графіку роботи деяких відділень на 13.02.2021

У зв'язку із погодніми умовами 13 лютого не працюватимуть відділення у м. Галич, м. Буськ, м. Калуш, м. Городок та смт Східниця.

АКЦІЯ МІСЯЦЯ: Профілактика цукрового діабету

Цукровим діабетом хворіти може кожен. Важливе значення у боротьбі з цукровим діабетом має вчасна діагностика.

Запрошуємо у нове відділення у м. Дрогобич

Відкрили нове відділення у м.Дрогобич. Чекаємо Вас тепер і на вул. Шевченка,37! 

Запрошуємо Вас у відділення у м. Коломия

Чекаємо Вас у відділенні, яке знаходиться у м. Коломия на вул. Гетьмана Івана Мазепи, 46.

Читати всі новини