Профілактика цукрового діабету

29.12.2015
Профілактика цукрового діабету

Станом на 2013 р. в Україні кількість зареєстрованих хворих на цукровий діабет перевищує 1 300 000 осіб. І лише 50% захворювань є діагностовано. У структурі ендокринних захворювань цукровий діабет посідає друге місце (31,88%) після патології щитоподібної залози (46, 67%).

Донедавна вважалося, що запобігти цукровому діабету неможливо. Однак наука не стоїть на місці, розробляються все нові й ефективні методи профілактики цього захворювання.

У нормі рівень глюкози в крові коливається в межах 3 — 6 ммоль/л вранці після сну та 6-7 ммоль/л після їжі. Це відбувається завдяки тому, що підшлункова залоза виробляє інсулін залежно від рівня глюкози в крові.

Класифікують діабет 1-го (вроджений) та 2-го (набутий) типу.

До групи ризику виникнення діабету 2-го типу належать особи старше 40 років, з надлишковою вагою, малорухомим способом життя та входять жінки, які значно поправилися за період вагітності, які народили дитину понад 4.5 кг. У період вагітності у них часто виявляється порушення толерантності до глюкози. Після пологів вага їхня приходить в норму і вуглеводний обмін нормалізується. Але через 10-20 років виявляється цукровий діабет II типу, якщо жінка не стежить за масою тіла.

На сьогоднішній день вважається доведеною генетична схильність до цукрового діабету

До основних симптомів діабету  належать:

  1. Поліурія (посилене виділення сечі)

  2. Полідипсія (постійна невгамовна спрага) 

  3. Схуднення (особливо характерно для діабету першого типу) або ожиріння

  4. В деяких випадках погіршення зору.

Принципи профілактики цукрового діабету:

А) Дієта. Раціон людини з підвищеною масою тіла має включати страви з овочів і фруктів з низьким вмістом глюкози. Рекомендовано страви з капусти, цвітної або білокачанної, моркви, кабачків, огірків, помідорів, буряка, редиски, зеленої квасолі, брукви, болгарського перцю, баклажанів, салату, яблук, ягід, цитрусів. Чай, відвари трав, компоти, неміцна кава - як напої. З білкових страв виключити м’ясо жирних сортів, шкіру і жир м’яса птахів, смажені страви. Вживайте рибу, нежирні сорти м’яса, морепродукти у вареному, тушкованому, запеченому вигляді. Строго обмежується споживання білого хліба, макаронних виробів, круп, картоплі, жирних продуктів (особливо масла), солодощів, гострих, пряних і копчених страв.

Б) Помірні фізичні навантаження. Людині середнього та старшого віку не варто ставити над собою експериментів у вигляді інтенсивного фізичного навантаження. Цілком достатньо щоденної пішої прогулянки або плавання в своє задоволення.

В) Нормалізація психоемоційного стану. У цьому питанні головний помічник - це ви самі. Часті стреси на постійне емоційне напруження можуть спричинити виникнення діабету. Тому рекомендовано регулярно відпочивати та ходити у відпустку, не хвилюватися та свідомо контролювати свої емоції.

Г) Регулярні профілактичні обстеження дозволять виявити та запобігти розвитку захворювання на початкових стадіях. До таких обстежень належить періодичний контроль рівня цукру в крові експрес методами або виконанням звичайного біохімічного аналіз крові на глюкозу. У випадку захворювання на цукровий діабет, для моніторингу стану організму рекомендовано проводити дослідження на глікований гемоглобін, який прокаже середній рівень глюкози в крові за останні три місяці, а також аналіз сечі на вміст ацетону.

Аналіз на C-пептид, що утворюється при розщепленні проінсуліна пептидазами, може свідчити про зниження вироблення інсуліну або  завищені його показники - про можливу наявність інсуліноми.

Необхідно пам’ятати, що будь-яке захворювання може спровокувати порушення вуглеводного обміну. Тому правильне і своєчасне лікування всіх хвороб є профілактикою цукрового діабету II типу.

Новини
Акційна пропозиція для матусь

Вітаємо наших чудових матусь із Днем матері!

АКЦІЯ МІСЯЦЯ | Діагностика алергії

Підступна алергія має здатність не тільки маскуватися під інші захворювання, а й провокувати ускладнення, тож важливо вчасно звернутися до лікаря, аби не зазнати поразки у боротьбі за власне здоров'я!

Графік роботи на Великодні свята 2022 року

21.04.2022

Повідомляємо графік роботи, щоб ви могли запланувати свій візит у МЕДІС під час Великодніх свят.

Читати всі новини