Що Ви знаєте про свій ніс?

17.06.2021
Що Ви знаєте про свій ніс?

Організм людини - це комплексний і цікавий механізм. Ми ніколи не задумуємося наскільки складно працюють такі процеси як слух, нюх та зір. Чи знали ви, що ніс росте донизу, а нюхові рецептори (клітини, що сприймають запах і передають його в мозок) пов’язані з пам’яттю? Сьогодні ми розповімо вам дещо цікаве про те, що ми бачимо постійно, але ігноруємо. Про наш ніс.

Ніс людини складається з хрящів (таких самих, що й у наших суглобах та вухах, тому він доволі еластичний) та декількох носових кісточок. Разом вони формують зовнішній ніс та носову порожнину, в якій і відбувається цілий ряд різноманітних процесів, від охолодження або зігрівання повітря, до сприйняття запахів.

Сама носова порожнина ділиться на три поверхи. У верхньому поверсі знаходяться нюхові клітини, які вловлють запахи і переносять їх в мозок. В організмі людини міститься близько 10 мільйонів нюхових рецепторів (до слова – в собак у носі їх аж 230 мільйонів, тому в них такий хороший нюх). Вони переходять у мозок через решітчасту кістку, яка схожа на наперсток та має багато отворів через які проходять нюхові нитки і формують нюховий нерв. Нюхова кора – це найстаріша зона мозку, в якій містяться центри, що відповідають за довгострокову пам’ять. Через те, що нюх сильно пов’язаний із пам’яттю, ми краще запам’ятовуємо те, що пахне або дуже приємно, або неприємно.

Носова порожнина пов’язана і з носовими пазухами – порожнинами в кістках лицьового черепу, які заповнені повітрям. Саме середній поверх носової порожнини поєднується з цими пазухами каналами, через які при запальних процесах в ніс може виділятися слиз та гній (найрозповсюдженіше захворювання цієї ділянки – гайморит якраз і є запаленням однієї або двох верхньощелепних носових пазух).

В нижній поверх носової порожнини виходить носослізний канал. Туди виділяється надлишок сліз з очей, проте цей процес в нормі непомітний; він посилюється тоді коли людина надмірно і довго плаче – з носа починає виділятися багато слизу, який є тими ж слізьми.

Ніс – це важливий орган, тому при перших проявах захворювання пов’язаного з носовою порожниною (надмірні виділення з носа, біль голови, підвищена температура) потрібно одразу звертатися до лікаря.

В медичній лабораторії МеДіС Ви можете зробити назоцитограму - дослідження мазка з порожнини носа його клітинний склад, яке проводиться для уточнення причин запальних захворювань носа (ринітів).
Також дане дослідження буде корисним, якщо Ви маєте постійні проблеми з болями та виділеннями з носа. Так ви точно дізнаєтеся причину захворювання і зможете ефективно його пролікувати!

  КУПИТИ ОНЛАЙН    ЗАПИС НА АНАЛІЗИ 

А ось декілька цікавих фактів про ніс та нюх:

  • Смак і запах пов'язані, тому люди, що не відчувають запахів через захворювання, не відчувають смаку їжі.
  • Запах пов'язаний із болем. Люди, що не відчувають болю через генетичні захворювання, не відчувають смаку.
  • Нюх суттєво впливає на запам'ятовування. Якщо ви хочете швидко і надійно запам'ятати якусь інформацію, використайте в процесі навчання приємний для вас запах, наприклад ароматичні свічки або палочки.
  • Люди не завжди можуть відчути запах усіх речовин. Наприклад ми не відчуваємо запаху природного газу.
  • Існує щонайменше 14 типів носу.
  • Стиль чхання людини генетична особливість і не змінюється протягом життя.
  • Люди здатні розрізняти більше 10 000 різних запахів.

МеДіС - Щастя Бути Здоровим!

Новини
Акція "Діагностика хвороби Лайма"

Настає тепла пора року, з’являється висока рослинність, що символізує про початок сезону активності кліщів. В Україні приблизно кожен третій кліщ є переносником бореліозу.

АКЦІЯ МІСЯЦЯ: Діагностика щитоподібної залози

З новою Акцією Місяця перевірте чи Ваша щитоподібна залоза в гармонії.

Акційна пропозиція для матусь

Вітаємо наших чудових матусь із Днем матері!

Читати всі новини