Що ж таке постковідний синдром та які у нього симптоми?

26.04.2021
Що ж таке постковідний синдром та які у нього симптоми?

Здається, що після отримання негативного тесту на коронавірус всі повертаються до звичного життя. Проте багато людей повідомляють про залишкові симптоми, зміни настрою та загального стану після хвороби. То ж варто розібратися чи справді існує постковідний синдром і як він проявляється?

Існує сам COVID - тобто гостра частина захворювання. Залежно від імунної системи, віку та факторів ризику хвороба може тривати від двох до чотирьох тижнів. Існує велика кількість симптомів гострого ковіду. Якщо ввести в Google запит “List of symptoms of COVID-19”, то ви знайдете низку статей, де аж 170 симптомів та скарг будуть розділені за органами та системами.

 

Для визначення терміну «довготривалий ковід»  використовують 3  послідовні етапи  після інфікування збудником COVID-19 (згідно­клінічних настанов Національного інституту охорони здоров’я та вдосконалення медичної допомоги Великої Британії (NICE) «Лікування довгострокових наслідків ­COVID-19» (NG188))

 1. Гострий COVID-19 – ознаки та симптоми COVID-19  протягом  4-х тижнів.
 2. Тривалий симптоматичний COVID-19, який продовжується – ознаки та симптоми COVID-19  з 4-го по 12-ий тиждень.
 3. Пост-COVID-синдром – ознаки та симптоми, що виникають під час або після інфікування COVID-19, тривають більш 12-ти тижнів і не пояснюються іншим діагнозом.

Часто пацієнтів із таким синдромом називають далекобійниками. Далекобійник (post-COVID long-hauler) – людина, в якої діагностовано COVID-19 та яка не повернулася до свого звичного стану здоров’я й функціонування через 6 місяців після перенесеного захворювання.

 

За різними даними, «далекобійниками» стають від 10% до 50% осіб, які перенесли COVID-19. Таких хворих поділяють на дві групи:

- особи, котрі мають незворотні ушкодження легень, серця, нирок або мозку, що впливають на їхню здатність функціонувати;

- особи, в яких продовжують спостерігати виснажливі симптоми, незважаючи на відсутність помітних ушкоджень органів.

Хоч би якою була природа змін, пов’язаних із тривалим збереженням клінічних проявів або появою нових симптомів після перенесеного гострого захворювання, їх наявність зумовлює потребу в діагностиці та реабілітації таких пацієнтів.

 

Найбільш поширеними ознаками та симптомами, що залишаються навіть після одужання, є:

 • Відчуття втоми. Часто пацієнтам з певними симптомами COVID-19 слід проходити терапію в лікарнях у відділеннях інтенсивної терапії за допомогою механічних засобів (напр. апаратів штучного дихання). Це може стати причиною синдрому хронічної втоми у людей, які одужали від SARS. Варто зазначити, що цей синдром є комплексом розладів, що характеризується надзвичайною втомою, яка посилюється під час фізичної або розумової активності та не проходить навіть під час відпочинку.
 • Задишка або кашель. Пневмонія, викликана COVID-19, може спричинювати тривале пошкодження маленьких повітряних мішечків (альвеол) у легенях. Рубцева тканина, що утворюється у результаті цього, призводить до тривалих проблем із диханням.
 • Біль у суглобах. Є одним із найбільш частих проявів постковідного синдрому.
 • Біль у животі. Дані певних досліджень захворюваності на SARS свідчать, що коронавірус має властивість вражати шлунково-кишковий тракт, а також має вплив на клітини печінки - гепатоцити.

Також до симптомів, які залишаються на певний період, можна віднести:

 • Біль у м’язах та головний біль. Один із найпоширеніших симптомів постковідного синдрому.
 • Пришвидшене серцебиття. Результати досліджень, проведених через місяць після одужання від COVID-19, виявили тривале пошкодження серцевого м’яза (навіть у пацієнтів з легким перебігом хвороби). Це може підвищити ризик виникнення серцевої недостатності або інших ускладнень серцево-судинної системи у майбутньому.
 • Втрата запаху та смаку. Є одним із перших та найбільш яскравих симптомів коронавірусної інфекції. Вірус SARS-CoV-2 інфікує організм шляхом приєднання до спеціальних рецепторів АСЕ2 на поверхні клітин, що вистилають верхні дихальні шляхи (найбільше їх в носі). Потрапляючи всередину - вірус розмножується, викликаючи запальну реакцію імунної системи. Аносмія (втрата нюху) та агевзія (втрата смаку) спостерігалася в 59% пацієнтів на початку захворювання, у 28% на 30-й і у 23% на 60-й день.
 • Проблеми зі сном, концентрацією уваги та пам’яттю. У багатьох пацієнтів розвивається виражений астенічний синдром, який значно погіршує їхню якість життя й істотно знижує працездатність. У таких осіб може тривалий час зберігатися запалення низької інтенсивності в головному мозку, зниження припливу крові до мозку, автоімунне ушкодження мозку чи поєднання цих станів. Найчастішою причиною цього є масивне медикаментозне навантаження під час лікування COVID-19, тривалий і виснажливий перебіг захворювання з дихальною недостатністю та водно-електролітними розладами, супутні захворювання, наприклад цукровий діабет.
 • Випадіння волосся. Експерти кажуть, що існує два типи випадіння волосся, яке спричинила пандемія. У першому випадку йдеться про стан telogen effluvium, коли у людини через кілька місяців після стресової ситуації починає випадати більше, ніж 50-100 волосинок на день. Окрім того, що більше волосся випадає, воно ще й повільніше росте. Такий стан може тривати до пів року. У другому випадку йдеться про гніздову алопецію, під час якої імунітет починає атакувати волосяні фолікули.
 • Часто причиною депресії, тривожності та панічних атак є те, що людина пережила сильний стрес внаслідок діагнозу та ізоляції.

 

Враховуючи постковідні симптоми ми розробили комплексне лабораторне дослідження, яке дозволить оцінити стан організму після перенесеного COVID-19 та визначити найбільш уражені органи та системи організму. Вчасно застосовані після отримання результатів аналізів терапевтичні заходи можуть дозволити вам поліпшити якість життя після COVID-19.

Комплекс №77. Постковідний включає у себе такі показники: 

 • Аланінамінотрансфераза,
 • Аспартатамінотрансфераза,
 • Глікований гемоглобін,
 • С-реактивний білок (кількісний),
 • D-димери,
 • Загальний аналіз крові з диференційованим підрахунком лейкоцитів.

Проведення загального аналізу крові потрібне для виключення анемії при задишці, виявлення лімфопенії після тяжкого перебігу COVID‑19 або лейкоцитозу за умови приєднання вторинної бактеріальної інфекції, печінкових проб - діагностувати стан печінки після прийому ліків, D-димери - для оцінки процесу згортання крові та С-реактивний білок - для виявлення запальних процесів. 

 

Новини
Нове відділення у м. Хмельницький

Нове відділення у м. Хмельницький, вул. Подільська, 53.

Нове відділення у м.Самбір

Нове відділення у м. Самбір, вул. Коперника, 19Б .

АКЦІЯ МІСЯЦЯ: Яка у вас група крові?

Сумісні групи крові можуть бути корисними вам або вашому партнеру при переливанні крові або плануванні сім'ї.

Нове відділення у м. Львів

Запрошуємо у нове відділення за адресою: м. Львів, вул. Суботівська, 7.

Графік роботи у День Незалежності

Графік роботи мережі у День Незалежності 2021 року!

Читати всі новини