Важливість вітаміну D у організмі

30.09.2021
Важливість вітаміну D у організмі

Вітамін Д виконує багато важливих функцій в організмі людини. Однією з них є регуляція кальцій-фосфорного балансу. Зокрема, вітамін Д підвищує всмоктування кальцію в кишківнику, підтримує концентрацію кальцію та фосфору в крові, що забезпечує нормальну мінералізацію кісток та роботу м’язів.

Важливу роль вітамін D виконує і в рості кісток. Без достатньої його кількості, кістки стають тонкими, крихкими та деформованими. В таких випадках у дітей може розвинутись рахіт, а в дорослих остеомаляція або остеопороз. Окрім цього вітамін D бере участь у зменшенні запалення, модуляції процесів росту клітин, нервово-м’язовій та імунній функції, метаболізмі глюкози.

Такі кількості більшість людей отримує з їжі та сонячних променів, тому не потребують спеціальних харчових добавок. Причиною різних доз є те, що в осіб похилого віку вітамін D гірше всмоктується та, відповідно, утворюється його менше, ніж в молодих осіб.

Взимку УФ промені ще менш активні, тому вітаміну D виробляється менше. Тоді підвищується потреба у вітаміні D, який міститься в харчових продуктах та добавках.

Основними симптомами дефіциту вітаміну D є:

-        часті інфекції;

-        швидка втомлюваність;

-        біль в спині та кістках;

-        знижений настрій;

-        порушення загоєння ран;

-        втрата волосся;

-        біль у м’язах.

Якщо дефіцит прогресує, то є ризик розвитку важких серцево-судинних, аутоімунних та неврологічних проблем.

Проте не лише недостатня кількість вітаміну D негативно впливає на організм. Надмірна його кількість (понад 4000 МО на рік) також є токсичною. Споживання високих доз вітаміну D може призвести до надмірного кальцинозу кісток, нирок, легень, тканин серця та потовщення стінок судин.

Найпоширеніші симптоми надмірного вживання вітаміну D включають головний біль і нудоту, а також:

-        втрата апетиту;

-        сухість у роті;

-        металевий присмак;

-        блювота;

-        діарея.

Зазвичай такий стан виникає при надмірному вживанні добавок з вітаміном D. Тому найкраще споживати вітамін з натуральних харчових продуктів або ж правильно підібрати дозування вітамінів.

Визначити свою концентрацію вітаміну D в крові можна простим тестуванням венозної крові. Норма вітаміну D становить ≥ 30 нг/мл, проте результат ≥ 50 нг/мл вказує на можливий негативний вплив вітаміну на організм. Нормальні рівні можуть відрізнятись в осіб різного віку, раси та національності.

Важливою особливістю вітаміну Д є його здатність впливати на настрій через продукування серотоніну. Серотонін – це гормон, який регулює сон та емоції. Дослідження показали, що вживання добавок вітаміну Д покращувало настрій серед жінок з діабетом 2 типу. Зараз вчені вивчають, чи може вітамін Д бути корисним у лікуванні психічних розладів, пов’язаних з нестачею серотоніну.

Також є загроза дефіциту вітаміну D через популяризацію ідей старіння шкіри внаслідок впливу сонячних променів. Проте мало хто знає, що саме його дефіцит може провокувати серйозніші захворювання такі як: інсульт, рак простати, рак яйників, хвороба Паркінсона, епілепсія, вовчанка, астма, аутизм, псоріаз, розсіяний склероз, деменція та переломи.

Важливо контролювати рівень вітаміну D в періоди зниження сонячної активності та після зими, особливо людям, які мало часу проводять на свіжому повітрі.

Новини
Акція "Діагностика хвороби Лайма"

Настає тепла пора року, з’являється висока рослинність, що символізує про початок сезону активності кліщів. В Україні приблизно кожен третій кліщ є переносником бореліозу.

АКЦІЯ МІСЯЦЯ: Діагностика щитоподібної залози

З новою Акцією Місяця перевірте чи Ваша щитоподібна залоза в гармонії.

Акційна пропозиція для матусь

Вітаємо наших чудових матусь із Днем матері!

Читати всі новини