Важливість вітаміну D у організмі
Вітамін Д виконує багато важливих функцій в організмі людини. Однією з них є регуляція кальцій-фосфорного балансу. Зокрема, вітамін Д підвищує всмоктування кальцію в кишківнику, підтримує концентрацію кальцію та фосфору в крові, що забезпечує нормальну мінералізацію кісток та роботу м’язів.
Важливу роль вітамін D виконує і в рості кісток. Без достатньої його кількості, кістки стають тонкими, крихкими та деформованими. В таких випадках у дітей може розвинутись рахіт, а в дорослих остеомаляція або остеопороз. Окрім цього вітамін D бере участь у зменшенні запалення, модуляції процесів росту клітин, нервово-м’язовій та імунній функції, метаболізмі глюкози.
Такі кількості більшість людей отримує з їжі та сонячних променів, тому не потребують спеціальних харчових добавок. Причиною різних доз є те, що в осіб похилого віку вітамін D гірше всмоктується та, відповідно, утворюється його менше, ніж в молодих осіб.
Взимку УФ промені ще менш активні, тому вітаміну D виробляється менше. Тоді підвищується потреба у вітаміні D, який міститься в харчових продуктах та добавках.
Основними симптомами дефіциту вітаміну D є:
- часті інфекції;
- швидка втомлюваність;
- біль в спині та кістках;
- знижений настрій;
- порушення загоєння ран;
- втрата волосся;
- біль у м’язах.
Якщо дефіцит прогресує, то є ризик розвитку важких серцево-судинних, аутоімунних та неврологічних проблем.
Проте не лише недостатня кількість вітаміну D негативно впливає на організм. Надмірна його кількість (понад 4000 МО на рік) також є токсичною. Споживання високих доз вітаміну D може призвести до надмірного кальцинозу кісток, нирок, легень, тканин серця та потовщення стінок судин.
Найпоширеніші симптоми надмірного вживання вітаміну D включають головний біль і нудоту, а також:
- втрата апетиту;
- сухість у роті;
- металевий присмак;
- блювота;
- діарея.
Зазвичай такий стан виникає при надмірному вживанні добавок з вітаміном D. Тому найкраще споживати вітамін з натуральних харчових продуктів або ж правильно підібрати дозування вітамінів.
Визначити свою концентрацію вітаміну D в крові можна простим тестуванням венозної крові. Норма вітаміну D становить ≥ 30 нг/мл, проте результат ≥ 50 нг/мл вказує на можливий негативний вплив вітаміну на організм. Нормальні рівні можуть відрізнятись в осіб різного віку, раси та національності.
Важливою особливістю вітаміну Д є його здатність впливати на настрій через продукування серотоніну. Серотонін – це гормон, який регулює сон та емоції. Дослідження показали, що вживання добавок вітаміну Д покращувало настрій серед жінок з діабетом 2 типу. Зараз вчені вивчають, чи може вітамін Д бути корисним у лікуванні психічних розладів, пов’язаних з нестачею серотоніну.
Також є загроза дефіциту вітаміну D через популяризацію ідей старіння шкіри внаслідок впливу сонячних променів. Проте мало хто знає, що саме його дефіцит може провокувати серйозніші захворювання такі як: інсульт, рак простати, рак яйників, хвороба Паркінсона, епілепсія, вовчанка, астма, аутизм, псоріаз, розсіяний склероз, деменція та переломи.
Важливо контролювати рівень вітаміну D в періоди зниження сонячної активності та після зими, особливо людям, які мало часу проводять на свіжому повітрі.
Настає тепла пора року, з’являється висока рослинність, що символізує про початок сезону активності кліщів. В Україні приблизно кожен третій кліщ є переносником бореліозу.
З новою Акцією Місяця перевірте чи Ваша щитоподібна залоза в гармонії.
Вітаємо наших чудових матусь із Днем матері!