Важливість вітаміну D у організмі

30.09.2021
Важливість вітаміну D у організмі

Вітамін Д виконує багато важливих функцій в організмі людини. Однією з них є регуляція кальцій-фосфорного балансу. Зокрема, вітамін Д підвищує всмоктування кальцію в кишківнику, підтримує концентрацію кальцію та фосфору в крові, що забезпечує нормальну мінералізацію кісток та роботу м’язів.

Важливу роль вітамін D виконує і в рості кісток. Без достатньої його кількості, кістки стають тонкими, крихкими та деформованими. В таких випадках у дітей може розвинутись рахіт, а в дорослих остеомаляція або остеопороз. Окрім цього вітамін D бере участь у зменшенні запалення, модуляції процесів росту клітин, нервово-м’язовій та імунній функції, метаболізмі глюкози.

Такі кількості більшість людей отримує з їжі та сонячних променів, тому не потребують спеціальних харчових добавок. Причиною різних доз є те, що в осіб похилого віку вітамін D гірше всмоктується та, відповідно, утворюється його менше, ніж в молодих осіб.

Взимку УФ промені ще менш активні, тому вітаміну D виробляється менше. Тоді підвищується потреба у вітаміні D, який міститься в харчових продуктах та добавках.

Основними симптомами дефіциту вітаміну D є:

-        часті інфекції;

-        швидка втомлюваність;

-        біль в спині та кістках;

-        знижений настрій;

-        порушення загоєння ран;

-        втрата волосся;

-        біль у м’язах.

Якщо дефіцит прогресує, то є ризик розвитку важких серцево-судинних, аутоімунних та неврологічних проблем.

Проте не лише недостатня кількість вітаміну D негативно впливає на організм. Надмірна його кількість (понад 4000 МО на рік) також є токсичною. Споживання високих доз вітаміну D може призвести до надмірного кальцинозу кісток, нирок, легень, тканин серця та потовщення стінок судин.

Найпоширеніші симптоми надмірного вживання вітаміну D включають головний біль і нудоту, а також:

-        втрата апетиту;

-        сухість у роті;

-        металевий присмак;

-        блювота;

-        діарея.

Зазвичай такий стан виникає при надмірному вживанні добавок з вітаміном D. Тому найкраще споживати вітамін з натуральних харчових продуктів або ж правильно підібрати дозування вітамінів.

Визначити свою концентрацію вітаміну D в крові можна простим тестуванням венозної крові. Норма вітаміну D становить ≥ 30 нг/мл, проте результат ≥ 50 нг/мл вказує на можливий негативний вплив вітаміну на організм. Нормальні рівні можуть відрізнятись в осіб різного віку, раси та національності.

Важливою особливістю вітаміну Д є його здатність впливати на настрій через продукування серотоніну. Серотонін – це гормон, який регулює сон та емоції. Дослідження показали, що вживання добавок вітаміну Д покращувало настрій серед жінок з діабетом 2 типу. Зараз вчені вивчають, чи може вітамін Д бути корисним у лікуванні психічних розладів, пов’язаних з нестачею серотоніну.

Також є загроза дефіциту вітаміну D через популяризацію ідей старіння шкіри внаслідок впливу сонячних променів. Проте мало хто знає, що саме його дефіцит може провокувати серйозніші захворювання такі як: інсульт, рак простати, рак яйників, хвороба Паркінсона, епілепсія, вовчанка, астма, аутизм, псоріаз, розсіяний склероз, деменція та переломи.

Важливо контролювати рівень вітаміну D в періоди зниження сонячної активності та після зими, особливо людям, які мало часу проводять на свіжому повітрі.

Новини
Нове відділення у м. Львів

Запрошуємо у нове відділення за адресою: м. Львів, вул. Кавалерідзе, 1А.

Нове відділення у м. Івано-Франківськ

Запрошуємо у нове відділення за адресою: м. Івано-Франківськ, вул. Мазепи, 89.

АКЦІЯ МІСЯЦЯ | Профілактика діабету

Діабетом може хворіти кожен! Перевірте здоров'я на початку року.

Графік роботи на Новорічні та Різдвяні свята 2022

З деталями графіку роботи відділень на Новорічні та Різдвяні свята можна ознайомитись у новині.

Графік роботи на 25-27 грудня 2021 року

25 грудня 2021 року - уся мережа відділень МеДіС вихідна. 

Читати всі новини