Групи аналізів

Копрограма

Ціна: 160.00 грн
Тривалість виконання: 3 робочих днів
Визначення

Копрограма - це комплексне дослідження калу (фекалій, екскрементів, стільця), аналіз його фізичних, хімічних властивостей, а також різноманітних компонентів і включень різного походження. Вона є частиною діагностичного дослідження органів травлення і функції шлунково-кишкового тракту.

Під час копрограми визначається низка показників:

Консистенція / форма -
консистенція стільця визначається процентним вмістом в ньому води. 

Запах - звичайний нерізкий запах калу пов'язаний з утворенням летючих речовин, які синтезуються в результаті бактеріальної ферментації білкових елементів їжі (індолу, скатол, фенолу, крезолів і ін).

Колір - нормальний колір калу обумовлений присутністю в ньому стеркобіліну, кінцевого продукту обміну білірубіну, який виділяється в кишечник з жовчю. У свою чергу, білірубін є продуктом розпаду гемоглобіну - основної функціональної речовини червоних кров’яних тілець. 

Реакція - реакція відображає кислотно-лужні властивості зразка. Кисла або лужна реакція в калі обумовлена активізацією діяльності тих чи інших типів бактерій, що відбувається при порушенні ферментації їжі. У нормі реакція є нейтральною або слаболужною.

Слиз - є продуктом виділення клітин, що вистилають внутрішню поверхню кишечника (кишкового епітелію). Функція слизу полягає в захисті клітин кишечника від пошкодження. У нормі в калі може бути присутнім трохи слизу.

Детрит - це дрібні частинки неперетравленої їжі і зруйнованих бактеріальних клітин.

Змінені м'язові волокна - продукт перетравлення м'ясної їжі.

Незмінені м'язові волокна - це елементи неперетравленої м'ясної їжі.

Нейтральний жир - це жирові компоненти їжі, які не піддалися розщепленню і засвоєнню і тому виводяться з кишечника в незмінному вигляді. Для нормального розщеплення жиру необхідні ферменти підшлункової залози і достатню кількість жовчі, функція якої полягає в поділі жирової маси на дрібнокрапельний розчин (емульсію) і багаторазовому збільшенні площі зіткнення жирових частинок з молекулами специфічних ферментів - ліпаз. 

Жирні кислоти - продукти розщеплення жирів травними ферментами - ліпазами.

Мила - це видозмінені залишки незасвоєних жирів. У нормі в процесі травлення засвоюється 90-98% жирів, решта може зв'язуватися з солями кальцію і магнію, які містяться в питній воді, і утворювати нерозчинні частинки.

Внутрішньоклітинний крохмаль - це крохмаль, укладений всередині оболонок рослинних клітин. Він не повинен визначатися в калі, так як при нормальному травленні тонкі клітинні оболонки руйнуються травними ферментами, після чого їх вміст розщеплюється і засвоюється.

Позаклітинний крохмаль - неперетравлені зерна крохмалю із зруйнованих рослинних клітин. У нормі крохмаль повністю розщеплюється травними ферментами і засвоюється за час проходження їжі по шлунково-кишковому тракту, так що в калі не присутній.

Лейкоцити - це клітини крові, які захищають організм від інфекцій. Вони накопичуються в тканинах тіла і його порожнинах, там, де виникає запальний процес.

Еритроцити - червоні клітини крові. Число еритроцитів в калі може підвищуватися в результаті кровотечі з стінки товстої або прямої кишки.

Кристали утворюються з різних хімічних речовин, які з'являються в калі в результаті порушення травлення або різних захворювань. До них відносяться:

 • Трипельфосфати - утворюються в кишечнику в резкощелочной середовищі, яка може бути результатом активності гнильних бактерій.
 • Гематоїдин - продукт перетворення гемоглобіну, ознака виділення крові з стінки тонкого кишечника.
 • Кристали Шарко - Лейдена - продукт кристалізації білка еозинофілів - клітин крові, які беруть активну участь в різних алергічних процесах, є ознакою алергічного процесу в кишечнику, який можуть викликати кишкові гельмінти.

Йодофільной флорою називається сукупність різних видів бактерій, які викликають бродильні процеси в кишечнику. При лабораторному дослідженні вони можуть фарбуватися розчином йоду.

Епітелій - це клітини внутрішньої оболонки кишкової стінки. Поява великої кількості епітеліальних клітин в стільці є ознакою запального процесу кишкової стінки.

Дріжджоподібні гриби - різновид інфекції, яка розвивається в кишечнику при недостатній активності нормальних кишкових бактерій, що перешкоджають її виникнення.

Яйця гельмінтів. Існує безліч паразитів, здатних інфікувати людину. Кожен тип має специфічний життєвий цикл, процес дозрівання і може жити як в одному, так і в більшій кількості господарів. Деякі, перш ніж інфікувати людину, проводять частину життя в проміжних господарів, таких як вівці, корови, равлики. Більшість мають більше однієї форми розвитку, у деяких є личинкова фаза, яка є проміжною між яйцем і зрілою формою. Яйця деякий час можуть існувати в навколишньому середовищі поза господаря і бути спроможними до інфікування.

Найпростіші. Людський організм може бути інфікований великою кількістю мікроорганізмів, що як не шкодять загальному стану здоров'я, так і можуть серйозні захворювання ШКТ.

 


Відхилення від норми
 • Консистенція / форма 
  Вживання рослинної їжі, що містить багато клітковини, призводить до посилення перистальтики кишечника, при цьому кал стає кашкоподібним. Якщо в калі підвищений вміст води (близько 85% і більше) його консистенція стає водянистою.
  Рідкий кашкоподібний кал називається діареєю. У багатьох випадках розрідження калу супроводжується збільшенням його кількості і частоти дефекацій протягом доби. 
  Твердий стілець виникає при уповільненні просування калових мас по товстому кишечнику, що супроводжується їх надмірним зневодненням (вміст води в калі менше 50-60%).
   
 • Запах 
  Посилення запаху відбувається при надмірному вживанні білкових продуктів або при недостатньому вживанні рослинної їжі.
  Різкий смердючий запах калу обумовлений посиленням гнильних процесів в кишечнику. 
  Кислий запах виникає при посиленому бродінні їжі, що може бути пов'язано з погіршенням ферментативного розщеплення вуглеводів або їх засвоєння, а також з інфекційними процесами.
   
 • Колір 
  Знебарвлений кал (ахолічний) - ознака відсутності стеркобіліну в стільці, через відсутність притоку жовчі у кишківник. Причиною може бути закупорка жовчних проток каменями чи пухлиною.
  Дуже темний кал є ознакою підвищення концентрації стеркобіліну в стільці. У деяких випадках це спостерігається при надмірному розпаді еритроцитів.
  Червоний колір калу може бути обумовлений кровотечею з нижніх відділів кишечника.
  Чорний колір - ознака кровотечі з верхніх відділів шлунково-кишкового тракту.
   
 • Реакція 
  Лужні
  властивості посилюються при погіршенні ферментативного розщеплення білків, що прискорює їх бактеріальне розкладання і призводить до утворення аміаку, що має лужну реакцію.
  Кисла реакція викликана активізацією бактеріального розкладання вуглеводів в кишечнику (бродіння).
   
 • Кров
  Кров в калі з'являється при кровотечі в шлунково-кишковому тракті.
   
 • Слиз
  Кількість слизу в калі підвищується при запальних процесах в кишечнику.
   
 • Детрит 
  Зруйновані бактеріальні клітини в калі з'являються в результаті запалення.
   
 • Залишки неперетравленої їжі
  Залишки їжі в стільці можуть з'являтися при недостатній продукції шлункового соку і / або травних ферментів, а також при прискоренні перистальтики кишечника.
   
 • Змінені м'язові волокна 
  Збільшення вмісту в калі малозмінених м'язових волокон відбувається при погіршенні умов розщеплення білка. Це може бути викликано недостатньою продукцією шлункового соку, травних ферментів.
   
 • Незмінені м'язові волокна 
  Наявність в калі є ознакою порушення розщеплення білка (через порушення секреторної функції шлунку, підшлункової залози або кишечника) або прискореного просування їжі по шлунково-кишковому тракту.
   
 • Нейтральний жир
  Поява нейтрального жиру в калі є ознакою недостатності функції підшлункової залози, печінки або порушення виділення жовчі в просвіт кишечника.

  У дітей невелика кількість жиру в калі може бути нормою. Це пов'язано з тим, що органи травлення у них ще недостатньо розвинені і тому не завжди справляються з навантаженням по засвоєнню дорослої їжі.

 • Жирні кислоти 
  Поява жирних кислот в калі є ознакою порушення їх засвоєння в кишечнику. Це може бути викликано порушенням всмоктувальної функції кишкової стінки (в результаті запального процесу) і / або посиленням перистальтики.
   
 • Мила 
  Підвищення кількості мил в стільці є ознакою порушення розщеплення жирів в результаті нестачі травних ферментів і жовчі.
   
 • Внутрішньоклітинний крохмаль 
  Поява внутрішньоклітинного крохмалю в калі - ознака порушення травлення в шлунку в результаті зменшення секреції шлункового соку, порушення травлення в кишечнику в разі посилення гнильних або бродильних процесів.
   
 • Позаклітинний крохмаль
  Поява його в стільці вказує на недостатню активність специфічних ферментів, які відповідальні за його розщеплення (амілаза) або занадто швидке просування їжі по кишечнику.
   
 • Лейкоцити 
  Велика кількість лейкоцитів в калі свідчить про запалення в різних відділах кишечника, викликаному розвитком інфекції або іншими причинами.
   
 • Еритроцити 
  Число еритроцитів в калі може підвищуватися в результаті кровотечі з стінки товстої або прямої кишки.
   
 • Кристали 
  Кристали з'являються в калі в результаті порушення травлення або при кровотечах, гнильних процесах, гельмінтозах.
   
 • Йодофільна флора
  Поява йодофільной флори в стільці є ознакою бродильной диспепсії.
   
 • Епітелій 
  Поява великої кількості епітеліальних клітин в стільці є ознакою запального процесу кишкової стінки.
   
 • Дріжджоподібні гриби
  Дріжджі р​​​​​​озвиваються в кишечнику при недостатній активності нормальних кишкових бактерій, що перешкоджають її виникнення. Їх активне розмноження в кишечнику може бути результатом загибелі нормальних кишкових бактерій через лікування антибіотиками або деякими іншими лікарськими засобами. Крім того, поява грибкової інфекції в кишечнику іноді є ознакою різкого зниження імунітету.
   
 • Яйця гельмінтів
  Поява в калі яєць гельмінтів свідчить про глистну інвазію організму.
   
 • Найпростіші
  Наявність
  мікроорганізмів в калі мозже свідчити про такі захворювання як лейшманіоз або дизинтерія.

Коли призначають?

Даний аналіз призначають при симптомах захворювань органів травлення: при болях в різних відділах живота, нудоті, блюванні, діареї або запорі, зміні забарвлення фекалій, крові в калі, погіршенні апетиту, втраті маси тіла, незважаючи на задовільне харчування, погіршенні стану шкіри, волосся і нігтів, жовтяниці шкіри і білків очей, підвищеному газоутворенні. 


Рекомендації

Дане дослдження рекомендується для діагностики різних захворювань органів шлунково-кишкового тракту: патології печінки, шлунка, підшлункової залози, дванадцятипалої, тонкої і товстої кишки, жовчного міхура і жовчовивідних шляхів. Для оцінки результатів лікування захворювань шлунково-кишкового тракту, що вимагають тривалого лікарського спостереження.


Додаткова інформація

Копрограма – просте дослідження стану ШКТ

Оцінити роботу органів шлунково-кишкового тракту буває складно, адже більшість розладів проявляється суб'єктивними віддуттями – здуттям живота, дискомфортом в черевній порожнині, важкістю після їжі. Копрограмма – це простий спосіб дізнатися, як насправді перетравлюється їжа і чи дійсно є якісь розлади.

Що показує копрограма та коли її призначають?

Копрологічне дослідження призначають для оцінки стану системи травлення, вивчаючи властивості калу. Адже випорожнення формуються в результаті травлення з тої їжі, яку вживала людина. Проходячи через ШКТ їжа перетравлюється, з неї засвоюються основні речовини, необхідні для повноцінної роботи організму, після чого формується залишок – кал.

Тож аналіз калу на копрограму призначають для оцінки розладів травлення при наступних станах:

 • закрепах;
 • розм'якшенні стулу;
 • частих випорожненнях;
 • здутті живота;
 • появі домішок – слизу, гною;
 • зміні кольору калу;
 • дискомфорті та болю в животі після їжі.

Для точної оцінки функції органів травлення необхідно виключити усі можливи препарати, що мають побічну дію на ШКТ та можуть призвести до розладів травлення.

Копрологічне дослідження калу дає змогу оцінити наступні показники:

 • консистенцію - оформлений, неоформлений;
 • колір;
 • запах;
 • рН;
 • наявність домішок - кров, слиз, гній;
 • залишки неперетравленої їжі;
 • наявність м'язових волокон;
 • наявність детриту;
 • рослинну клітковину, що має перетравлюватись;
 • наявність еритроцитів;
 • нейтральні жири;
 • жирні кислоти;
 • наявність мила;
 • наявність крохмалю;
 • наявність лейкоцитів;
 • бактеріальну флору;
 • клітини слизової оболонки відділів ШКТ.

Виконуючи аналіз на копрологію, лікар-лаборант формує заключення по кожному пункту, відмічаючи фізичні та хімічні особливості калових мас та наявність чи відсутність домішок.

Підготовка до дослідження

Щоб отримати точний результат, копрограму здають після декількох днів підготовки. Вона включає в себе:

 • відмову від їжі та медикаментозних препаратів, що можуть змінювати колір калу;
 • призупинення використання послаблюючих засобів;
 • відмова від засобів, що впливають на перистальтику кишківника – за 72 години до дослідження;
 • заміна препаратів, що вводяться ректально на засоби з іншим способом прийому.

Дуже важливо не змінювати раціон харчування за декілька тижнів до виконання аналізу – не вводити нові продукти та страви.

Копрограма у Львові здається зранку – після збору калу дуже важливо якомога швидше доставити його до лабораторії. Від моменту збору калу до його дослідження має пройти не більше 5 годин.  

При зборі калу дуже важливо дотримуватись наступних правил:

 • збирати свіжий матеріал з чистої сухої поверхні, що не був у воді або в будь-якій іншій рідині;
 • використовувати для збору стерильний сухий посуд – це спеціальні тари, що можна придбати у будь-якій аптеці або взяти безпосередньо у лабораторії «МеДІС»;
 • приносити на дослідження невелику кількість матеріалу – достатньо всього 30-50 грам калу для виконання копрограмми;
 • заздалегідь перетелефонувати до лабораторої і попередити про необхідність виконання копрограми, щоб у день здачі якомога швидше віддати матеріал на дослідження і отримати точний результат;
 • не використовувати клізм та послаблюючих засобів для отримання калу – якщо це неможливо, обрати інший день для виконання аналізу.

Тривалість виконання дослідження складає 3 робочі дні. Ціна може бути озвучена адміністратором клініки за телефоном або безпосередньо при відвідуванні лабораторії.

Тож плануйте свій час і телефонуйте просто зараз, щоб дізнатися більше та записатись на копрограму.Перед візитом, будь ласка, ознайомтесь з правилами підготовки до аналізів
Забір біоматеріалу оплачується додатково згідно з прайс-листом. 
Сироватка крові пацієнта зберігається в "МеДіС" протягом 3-х днів для можливості проведення додаткових або повторних досліджень. Як дозамовити дослідження без повторного взяття біоматеріалу?

  КУПИТИ ОНЛАЙН    ЗАПИС НА АНАЛІЗИ 


----------------------------------

МеДіС - Твоя Лабораторія!
Інформація, розміщена на сайті, є об'єктом інтелектуальної власності ПП "МеДіС". При копіюванні інформації ОБОВ'ЯЗКОВЕ посилання на дану сторінку