ВизначенняОцінка репродуктивного віку включає:
- Антимюллерів гормон (АМГ)
- Інгібін B
- Фолікулостимулюючий гормон (ФСГ, FSH)
Антимюллерів гормон – гормон, який синтезується у чоловіків клітинами Сертолі ще на ембріональному етапі та бере участь у сперматогенезі, а у жінок починає синтезуватися після народження зернистими клітинами яєчників та бере участь в дозріванні та відборі фолікулів для овуляції, сприяючи щомісячному дозріванню фолікула. Однією з основних функцій даного гормону є диференціювання статі людського ембріона. Окрім цього, у хлопчиків АМГ забезпечує фізіологічний процес опускання яєчок у мошонку.
Інгібін В – глікопротеїн, синтезується клітинами Сертолі у чоловіків та зернистими клітинами яєчників у жінок. Інгібін В впливає на виділення гіпофізом фолікулостимулюючого гормону (ФСГ) – чим вище концентрація інгібіну, тим менше ФСГ поступає в кров. Даний глікопротеїн впливає на ріст фолікула та регулює спермогенез, впливає на клітини статевих залоз. У жінок рівень інгібіну В підвищується з віком, що дозволяє використати його визначення для діагностики порушень статевого дозрівання, концентрація інгібіну В в сироватці крові залежить від фази менструального циклу. У хлопчиків пік концентрації - в 3 місяці, з подальшим поступовим зниженням до 10 років. Виявлення інгібіну В вказує на присутність і функціональну здатність тестикулярної тканини.
Фолікулостимулюючий гормон - глікопротеїдний гонадотропний гормон гіпофіза. У жінок сприяє дозріванню фолікулів яєчників і стимулює вироблення естрогену. У чоловіків ФСГ сприяє зростанню рівня тестостерону, розвитку сім'яних канальців і дозріванню сперми.
Коли призначають?Дане дослідження призначається гінекологом для оцінки оваріального резерву, діагностики причин безпліддя у чоловіків та жінок, виявлення причин порушення статевого дозрівання, як маркер онкологічних захворювань яєчників.